×

Wniosek o votum nieufności dla ministra zdrowia odrzucony. Padły mocne słowa…

Podczas burzliwego posiedzenia Sejmu, minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował posłów opozycji, że ich „wiedza warta jest funta kłaków”, a prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński nazwał opozycję „chamską hołota”. Wniosek o votum nieufności dla ministra zdrowia został odrzucony głosami Zjednoczonej Prawicy oraz dwóch posłów KO.

Wszystkie kłopoty ministra zdrowia

Czwartek 4 czerwca, 31. rocznica I tury pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu okazał się wyjątkowo burzliwy w polskiej polityce. Tego dnia odbyły się dwa głosowania. Pierwsze, o uchwalenie votum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, zostało poparte przez 235 posłów Zjednoczonej Prawicy przeciwko 219 posłom opozycji.

Drugie, jeszcze bardziej burzliwe dotyczyło wniosku o votum nieufności dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ministra pogrążyły trzy ujawnione kwestie. Pierwsza dotyczy 22-milionowej dotacji, jaką należąca do brata ministra spółka OncoArendi Therapeutics otrzymała od z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, finansowanego z budżetu państwa. Jak się przy okazji okazało, żona ministra też jest zatrudniona w tej spółce, jako wspólniczka.

Kilka tygodni później wybuchła afera z maseczkami bez atestu, sprzedawanymi przez wieloletniego przyjaciela rodziny Szumowskich, z zawodu instruktora narciarskiego. Ministerstwo Zdrowia wydało na felerne maseczki 5 mln złotych, a w transakcji pośredniczył brat ministra, Marcin Szumowski.

Trzecią sprawą było oświadczenie ministra zdrowia, z którego wynika, że jest on człowiekiem żyjącym na granicy ubóstwa, na szczęście pozostaje na utrzymaniu bogatej żony. Ponieważ jednak mają rozdzielność majątkową, to majątek małżonki jest niemożliwy do oszacowania. Zresztą właśnie po to, żeby ukryć rzeczywisty stan swoich finansów, politycy przepisują majątki na żony, a następnie przeprowadzają rozdzielność majątkową.

Ostatecznie sondaż przeprowadzony SW Research dla Rzeczpospolitej wykazał, że już ponad 40 proc. Polaków chce odwołania Szumowskiego ze stanowiska ministra zdrowia.

Wniosek  o votum nieufności dla Szumowskiego

Jednak, jak nieoficjalnie wspominają pragnący zachować anonimowość politycy PiS-u Jarosław Kaczyński wydał polecenie bronić Szumowskiego do końca. Zresztą z przemówienia ministra zdrowia można było wyprowadzić wniosek, że jest tego poparcia świadomy i dodało mu ono odwagi wystarczającej do tego, by obrażać swoich krytyków:

Nie oszczędzaliśmy na zdrowiu Polaków, mimo że poseł Borys Budka bał się, że zabraknie miejsca w szpitalach dla chorych na COVID-19. Może wolicie inny model? Może hiszpański albo włoski, gdzie decyduje się o tym, kto ma żyć a kto nie. Gratuluję Wam. Wszyscy się znacie, a wasza wiedza warta jest funta kłaków. To nie jest głosowanie za albo przeciw ministrowi zdrowia. To głosowanie za albo przeciw polityce hejtu i mowie nienawiści.

Ministra poparł osobiście premier Mateusz Morawiecki:

Macie kłopoty z faktami. To rzecz, którą wyraźnie zrozumiałem, gdy przeczytałem wasz wniosek, który jest pełen przeinaczeń i pełen kłamstw. Nie możecie patrzeć na to obiektywnie, bo byliście wtedy w centrum wydarzeń. Nigdy nie pracowaliście w trybie wojennym. W trybie, gdy każda decyzja może zaważyć o błędzie, który będzie kosztował życie setek tysięcy Polaków.

Moralne wsparcie napłynęło także ze strony Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie przemówienie Barbary Nowackiej nazwał opozycję „chamską hołotą”.  Ostatecznie przeciwko votum nieufności dla ministra zdrowia głosowało 237 posłów Zjednoczonej Prawicy, oprócz Andrzeja Sośnierza, który wstrzymał się od głosu, za to z dwoma posłami KO. Za odwołaniem ministra opowiedziało się 213 posłów.

Cieszycie się, że Łukasz Szumowski zostaje na stanowisku?

 

Źródła: www.wp.pl, tvn24.pl

Może Cię zainteresować

zamknij