×

Groźny wirus w punkcie dla uchodźców. Zaatakował głównie małe dzieci

Groźny wirus w punkcie dla uchodźców zaatakował głównie dzieci. Dolegliwości w przypadku kilku osób były na tyle poważne, że zostały skierowane do szpitala po pomoc doraźną.

Groźny wirus w punkcie dla uchodźców

Straż graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło łącznie ponad 2,1 miliona uchodźców. To ogromna liczba ludzi, a zarazem gigantyczna odpowiedzialność i wyzwanie logistyczne dla polskiego narodu, który każdego dnia pomaga na różne możliwe sposoby.

Jednym z nich jest błyskawiczne organizowanie kolejnych punktów dla uchodźców. Zdarza się, że sytuacja w takich miejscach wymyka się spod kontroli.

W mieszczących się w Poznaniu punktach noclegowych dla uchodźców, m.in. w hali Arena, w ciągu ostatnich dni odnotowano zakażenia wirusem. Ofiarą zakażeń padły głównie dzieci. Początowo podejrzewano, że wszystkiemu winna jest grypa żołądkowa, tzw. jelitówka, ale okazało się, że odpowiedzialny za kolejne zakażenia jest rotawirus, co też potwierdził dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa WUW w Poznaniu Tomasz Małyszka.

Różnica jest taka, że jelitówka pojawia się od pokarmów, natomiast rotawirus krąży w powietrzu – i to jest problem, bo nad powietrzem my nie jesteśmy w stanie zapanować, a tak to właśnie się rozprzestrzenia.

Mieliśmy kilkanaście zachorowań, głównie u dzieci. Kilka osób, które tego wymagały, zostały skierowane do szpitala po pomoc doraźną, ale żadne dziecko nie musiało zostać w szpitalu, wszystkie wróciły

– podkreślił Tomasz Małyszka.

Teraz Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu (WUW) zapewnia, że sytuacja została już opanowana.

W punkcie stale działa punkt medyczny

Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa WUW zwraca uwagę, że na hali Arena, gdzie tymczasowo stacjonują uchodźcy, stale działa punkt medyczny. Na miejscu jest lekarz i ratownik medyczny, którzy służą swoją wiedzą i pomocą.

Pomocą w zakresie udzielania pierwszej pomocy służą również strażacy, przeszkoleni harcerze czy wolontariusze. Ponadto, stale jest poszerzany punkt medyczny, aby nie było sytuacji, w której osoba potrzebująca pomocy nie będzie mogła jej uzyskać.

Poszerzamy też punkt medyczny, wyposażamy go dodatkowo w kroplówki, stojaki do kroplówek, gdyby była taka potrzeba. Oczywiście w sytuacjach tego wymagających, kierujemy też osoby do szpitali

– zaznaczył Tomasz Małyszka.

W hali Arena obecnie przebywa ok. 600-700 uchodźców.

Źródła: portal.abczdrowie.pl, www.pap.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować