×

WHO ukrywała pandemię? Wykaże śledztwo

WHO ukrywała pandemię koronawirusa? Ustali to niezależny zespół ekspertów, mający dostęp do tajnej dokumentacji. Pierwsze wnioski w listopadzie.

Niejasny początek pandemii

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia od początku pandemii jest oskarżana o to, że zwlekała z ujawnieniem informacji o patogenie, znanym jako SARS-CoV-19. A zwłaszcza odkrycia, że może przenosić się z człowieka na człowieka. Ukrycie tej kluczowej informacji sprawiło, że rządy poszczególnych państw miały mniej czasu na przygotowanie się do pandemii.

Zarzut ten bardzo poważnie traktuje prezydent Donald Trump, który w odwecie zdążył już wyprowadzić Stany Zjednoczone z WHO, chociaż nie brakuje opinii, że tym gestem chce tylko odsunąć podejrzenia od siebie. Nie jest bowiem tajemnicą, że nawet gdy WHO ogłosiła stan pandemii, Trump podszedł do zagrożenia bardzo lekko, co teraz wypominają mu polityczni oponenci.

Ponieważ sugestie, że WHO bagatelizowała, lub, co gorsza, ukrywała wiedzę na temat koronawirusa na pierwszym etapie pandemii, kładą się cieniem na renomie i autorytecie organizacji, zdecydowano o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

WHO ukrywała pandemię?

Niezależny zespół składa się z 11 osób, m.in: była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf, czy była premier Nowej Zelandii Helen Clark. A także chiński lekarz dr Zhong Nanshan, który pierwszy publicznie potwierdził, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka.

W komisji znajdzie się także Mark Dybul, który był szefem Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią. Była prezes organizacji Lekarze Bez Granic Joanne Liu. A także David Miliband, były szef brytyjskiej dyplomacji, obecnie dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC).

Na czele personelu pracującego dla komisji stanie dr Anders Nordstrom, który w przeszłości pełnił obowiązki dyrektora generalnego WHO. Jak zapowiedziały Sirleaf i Clark:

Panel ekspertów będzie miał pełen dostęp do wewnętrznej dokumentacji, materiałów i maili WHO.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 września w Genewie, która jest siedzibą Światowej Organizacji Zdrowia. Następne posiedzenia będą się odbywały co sześć tygodni do kwietnia przyszłego roku.

Pierwszych wniosków można oczekiwać najwcześniej w listopadzie. Raport końcowy planowany jest na przyszły rok.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.gazetaprawna.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować