×

WHO ostrzega przed koronawirusem. „Świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę”

WHO ostrzega przez koronawirusem. Na piątkowej konferencji prasowej szef organizacji zauważył, że tego dnia zanotowano najwyższy na świecie dobowy wzrost potwierdzonych infekcji od początku pandemii. „Świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę”.

Konferencja prasowa WHO

Po kilku miesiąca trzymania ludzi w domach kolejne rządy znoszą zakazy wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa i odmrażają swoje gospodarki. Nie mają zresztą innego wyjścia. Ekonomia rządzi się własnymi prawami i gdyby zamrożenie gospodarki utrzymywać jeszcze dłużej, mogłoby się okazać, że nie ma już czego ratować.

Niestety, ciągle nie udało się okiełznać nieobliczalnego wirusa. Nawet kraje, które zdążyły już ogłosić sukces, jak choćby Nowa Zelandia, doświadczają teraz ponownego wzrostu zachorowań.

Na tę kwestię zwrócił uwagę szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas piątkowej konferencji prasowej. W rozmowie z dziennikarzami zauważył, że dzień przed konferencją, w czwartek 18 czerwca odnotowano na świecie najwyższą dobową liczbę nowych zakażeń od początku pandemii. Wyniosła ona ponad 150 tysięcy.

Szef WHO zinterpretował tę liczbę następująco:

Pandemia COVID-19 przyspiesza w skali globalnej, a świat wkracza w nową i niebezpieczną fazę rozprzestrzeniania się koronawirusa przy wprowadzonych środkach bezpieczeństwa.

WHO ostrzega przed koronawirusem

Obecnie za centrum pandemii uważa się obie Ameryki, w których odnotowuje się blisko połowę nowych zakażeń na świecie. Kiepsko radzi sobie także Bliski Wschód, zwłaszcza Iran zmagający się z drugą falą zachorowań na COVID-19 oraz Azja Południowa, szczególnie Indie.

Szefa WHO najbardziej martwi to, że po odmrożeniu gospodarki ludzie poczuli się tak pewnie, jakby zagrożenie całkowicie minęło. Zapomnieli o środkach ostrożności, myciu rąk i zachowywaniu dystansu.

Wielu ludzi, co zrozumiałe, ma dość siedzenia w domu, a kraje chcą jak najszybciej otworzyć swoje społeczeństwa i gospodarki. Ale musimy pamiętać, że wirus wciąż szybko się rozprzestrzenia.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl
Fotografie: twtter.com (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować