×

WHO ogłasza stan alarmowy z powodu koronawirusa! Sytuacja jest bardzo poważna

Światowa Organizacja Zdrowia zwołała pilne posiedzenie, na którym oficjalnie ogłoszono stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) wynikający z postępującego rozprzestrzeniania się pochodzącego z Chin koronawirusa.

WHO ogłasza stan alarmowy

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan alarmowy, który obowiązuje na całym świecie w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa. WHO uznała niespodziewane pojawienie się wirusa za „bezprecedensowy wybuch”.

Tedros Adhanom, dyrektor generalny WHO, poinformował, że na chwilę obecną łączna liczba przypadków zachorowań na wirusa poza granicami Chin wynosi 98 osób w 18 krajach.

Dziś już wiadomo, że w ośmiu przypadkach do rozprzestrzenienia się choroby poza obręb Chin doszło za sprawą kontaktów międzyludzkich. Sprawa dotyczy obywateli Niemiec, Japonii, Wietnamu i Stanów Zjednoczonych. Do tej pory nie odnotowano śmiertelnych przypadków zarażenia się wirusem poza Chinami.

WHO złożyło Chinom gratulacje, stwierdzając że nie tracą zaufania do władz kraju i w dalszym ciągu wierzą, że państwo jest w stanie sprawować kontrolę nad rozprzestrzeniającym się wirusem.

Jak decyzja WHO wpłynie na nasze życie?

Z oświadczenia WHO umieszczonego na stronie organizacji wynika, że zarówno Chiny, jak i cała reszta świata są zobowiązani do przestrzegania nowych wytycznych.

Władzom Chin polecono znalezienie „zwierzęcego źródła wirusa” oraz ujawnienie tej informacji na forum międzynarodowym. Co więcej, kraj jest zobowiązany wyszukać wszystkich chorych na całym terenie Chin, zapewnić odpowiednie funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej i dbać o bezpieczeństwo personelu medycznego.

Zalecono również wprowadzenie „racjonalnych środków do opanowania sytuacji”. Światowa Organizacja Zdrowia jest zdania, że niezbędne jest sprawdzanie stanu zdrowia podróżnych na lotniskach i w portach, aby zminimalizować zagrożenia wiążące się ze światowym ruchem lotniczym i morskim. W komunikacie znalazły się także wskazówki dla pozostałych krajów.

Przewiduje się, że chorzy mogą pojawić się w każdym kraju. Dlatego też wszystkie państwa powinny być przygotowane do wykrycia, zabezpieczenia i izolacji chorych pacjentów oraz powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, a także natychmiastowego przekazywania informacji do WHO.

WHO uważa, że świat powinien być otwarty na niesienie pomocy krajom o niskim i średnim dochodzie w walce z chorobą poprzez udostępnianie laboratoriów diagnostycznych i ewentualnych szczepionek (na razie nie zostały wynalezione).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować