×

To koniec Wenecji! Miasto tonie. „Stoimy w obliczu apokaliptycznego zniszczenia”

Wenecja tonie! W nocy z wtorku na środę zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła bardzo wysoki poziom. Tak nie było od ponad 50 lat! „Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia” – powiedział szef władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia. Pod wodą znalazło się ok. 80% miasta.

Wenecja tonie!

W Wenecji rozpoczął się tzw. sezon zalewowy. Jednak poziom acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. W związku z tym, w nocy z wtorku na środę miasto zostało podtopione. Fala osiągnęła rekordowy poziom 187 cm! To drugi najwyższy wynik zanotowany w historii Wenecji. W 1966 roku poziom wody osiągnął 194 cm.

Sytuacja ustabilizowała się nieco w czwartek rano, kiedy to woda nieco opadła. Niestety prognozuje się, że wkrótce znowu jej poziom wzrośnie.

Poważne straty w zalanej Wenecji

Powódź spowodowała wiele strat, które są wciąż liczone. Póki co stwierdzono, że doszło do zatonięcia trzech zacumowanych na nabrzeżu vaporetti (wodnych tramwajów) oraz drewnianych platform ratunkowych, a kilka gondoli zerwało się z lin.

Podtopione zostało historyczne centrum Wenecji i najpopularniejsze obiekty turystyczne, w tym bazylika św. Marka. Całkowicie zalana jest krypta i przedsionek. Minister kultury Włoch Dario Franceschini zapowiedział wysłanie do świątyni inspektorów, by ocenili skalę szkód.

Poza materialnymi stratami, doszło tam również do tragicznych zdarzeń. Wysoki przypływ pozbawił życia dwie osoby na wyspie Pellestrina, która oddziela Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego. Jedna z ofiar została porażona prądem, gdy próbowała uruchomić pompę antypowodziową w swoim domu, druga najprawdopodobniej utonęła.

Stan klęski żywiołowej w Wenecji

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro ogłosił stan klęski żywiołowej i ostrzegł, że ta powódź „zostawi trwały ślad” na całym mieście. Uważa, że to wynik zmian klimatycznych i prosi rząd o pomoc.

Zaapelował również do mieszkańców, by nie wychodzili z domów.

Z kolei szef władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia powiedział:

Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia

Powódź dotknęła również takie miasta jak Brindisi, Matera i Taranto, a także niektóre rejony Sycylii

Źródła: www.national-geographic.pl, www.bankier.pl, www.fpiec.pl
Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować