×

Harvey Weinstein oskarżony o nadużycia seksualne oraz gwałty! Po rozprawie trafił do szpitala

Uznany producent filmowy oraz jedna z ważniejszy osób w Hollywood Harvey Weinstein oskarżony o liczne gwałty! Przeciwko niemu zeznaje dziesiątki kobiet!

Weinstein oskarżony o liczne gwałty

Harvey Weinstein został uznany za winnego w poniedziałek w trakcie rozprawy w Nowym Yorku. Oskarżono go o popełnienie przestępczego aktu seksualnego w pierwszym stopniu z udziałem jednej kobiety i gwałtu w trzecim stopniu z udziałem innej kobiety. Dawniej uznany producent filmowy takich hitów jak Pulp Fiction, Angielski pacjent, Gangi Nowego Jorku czy filmowej trylogii Władca Pierścieni. 

Pierwsze doniesienia o jego przestępstwach pojawiły się 25 maja 2018. Oskarżony przez nowojorską policję o „gwałt, przestępstwo na tle seksualnym, wykorzystywanie seksualne i molestowanie seksualne”. Miało to związek z incydentami względem dwóch kobiet. Tego dnia został aresztowany po poddaniu się policji.

Jak rozwinęła się sprawa?

Weinstein został oskarżony o przestępstwo seksualne pierwszego stopnia, dwa przypadki gwałtu i dwa przypadki drapieżnego napaści seksualnej. Chociaż sześć kobiet zeznało, że Weinstein je napadło seksualnie, stawiał czoła zarzutom jedynie w związku z zarzutami dwóch – Miriam Haley i Jessiki Mann. Haley to była asystentka ds. Produkcji w Project Runway, twierdziła, że ​​Weinstein przymusowo uprawiał z nią seks oralny w swoim mieszkaniu w 2006 roku. Mann to fryzjerka i aspirująca aktorka, oskarżyła Weinstein o zgwałcenie jej w 2013 roku.

Cztery inne kobiety w tym Annabella Sciorra również zeznawały, że Weinstein zaatakował je seksualnie. Prokuratorzy starali się pokazać, że Weinstein wykorzystał swoją moc w przemyśle filmowym, aby żerować na młodych, niedoświadczonych kobietach. Świadectwo Sciorry, że zgwałcił ją zimą 1993-1994, jest poza przedawnieniem, ale by mogło zostać wykorzystane do poparcia brutalnej napaści seksualnej, wymagane są zeznania od co najmniej dwóch ofiar.

Była zgoda na stosunek?

Obrońcy Weinsteina argumentowali, że spotkania seksualne były zgodne i ich klient nigdy nie wymuszał stosunku od kobiet. Jako dowód wskazali, że zarówno Haley jak i Mann, które uprawiały seks z Weinsteinem, przez lata utrzymywali z nim przyjazny kontakt. Weinstein zaprzeczył również zarzutom o wymuszanie aktywności seksualnych związanych z innymi kobietami.

Proces w Nowym Jorku był pierwszą sprawą karną wynikającą z szeregu zarzutów przeciwko Weinsteinowi ze strony ponad 90 kobiet, w tym aktorek Gwyneth Paltrow, Salmy Hayek, Ashley Judd, Umy Thurman i Miry Sorvino. Większość z tych spraw jest jednak przedawniona i nie można je wykorzystać w rozprawie.

W związku z oskarżeniem o przestępstwo seksualne w pierwszym stopniu grozi mu co najmniej 5 lat. Maksymalny wymiar kary za to przestępstwo to 25 lat więzienia. W przypadku zarzutu gwałtu w trzecim stopniu grozi mu do 4 lat pozbawienia wolności. Wyrok ma zapaść 11 marca.

Zamiast aresztu trafił do szpitala

Po rozprawie Weinstein zaczął się uskarżać na bóle w klatce piersiowej. Przewieziono go w karetce do północnej jednostki Rikers Island Island (NIU) w kompleksie centralnym Anny M. Kross w formie aresztu ochronnego, aby mógł uzyskać najlepszy możliwy nadzór medyczny i opiekę. Komplikacje zdrowotne związane są bezpośrednio z nieudaną operacją na kręgosłup przez co Weinstein porusza się o balkoniku.

Nie podano dokładnych informacji czy chodziło o palpitację serca czy inne dolegliwości. Reprezentujący go Juda Engelmayer stwierdził, że chodzi o wysokie ciśnienie i pobyt w szpitalu ma być „zapobiegawczy”.

Adwokaci producenta zapowiadają, że jeszcze nie złożyli broni. Oczyścili go już z zarzutu o napaści seksualnej ze szczególnym okrucieństwem. Inaczej groziłoby mu dożywocie.

Źródła: www.antyradio.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.nytimes.com, edition.cnn.com, www.yahoo.com, www.foxnews.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij