×

Małżeństwo z trójka dzieci dostanie od państwa 125 000 zł! Muszą spełniać kilka warunków

Co kraj to obyczaj, inne prawa i pomysły na zmiany, kiedy coś idzie nie po myśli rządzących. Tym razem chcielibyśmy się skupić na Węgrzech. Okazuje się, że średnia dzietność wynosi tam 1,49 dziecka na kobietę. Jeśli tak dalej pójdzie, liczba tamtejszej ludności zacznie diametralnie spadać, co spowoduje problemy na runku pracy i bardzo utrudni funkcjonowanie systemów emerytalnych. Rząd Orbana postanowił w końcu interweniować i przełamać trend demograficzny zachęcając obywateli do rozmnażania się. W tym celu przygotował już nawet specjalny system, w związku z którym Węgry zapłacą na rodzinę 30 tysięcy euro. Jest jednak kilka warunków.

„Nie potrzebujemy liczb, ale węgierskich dzieci”

Węgierski rząd podkreśla, że chce, aby to Węgrzy mieli dużo dzieci. Nie chce przyjmować imigrantów, którzy mieliby zasiedlić kraj.

Nie potrzebujemy liczb, ale węgierskich dzieci – mówił w orędzi Viktor Orban w lutym tego roku

Orban odniósł się również do innych państw. Zaznaczył, że wiele z nich otwiera w takiej sytuacji rynki pracy dla imigrantów, aby pokryć braki spadającej populacji. Węgierski rząd nie chce do tego dopuścić. W tym celu przygotował siedmiopunktowy Plan na rzecz Ochrony Rodziny. Oczywiście wiąże się on z pieniędzmi, a dokładniej pożyczkami, których w ściśle określonych warunkach nie trzeba będzie spłacać.

Węgry zapłacą na rodzinę 30 tysięcy euro. Chodzi o Plan na rzecz Ochrony Rodziny

Zacznijmy od tego, że plan dotyczy tylko i wyłącznie małżeństw – pary nieformalne nie będą objęte programem. Tak więc zamężne kobiety w wieku od 18 do 40 lat mogą liczyć na pożyczkę do 10 milionów forintów, a więc około 30 tys. euro. Pożyczkę, która jest nieoprocentowana i spłacana po 50 tys. forintów przez kolejne 20 lat. Warto jednak zaznaczyć, że można ją spłacić również w inny sposób tzn. rodząc dzieci.

O ilu dzieciach mowa i jak przedstawia się to w rzeczywistości?

Jeśli w ciągu 5 lat od podpisania umowy na świat przyjdzie pierwsze dziecko małżonków, spłata „pożyczki” zostaje zawieszona na 3 kolejne lata i daje zwolnienie z odsetek. Kiedy na świat przyjdzie drugie dziecko, spłata nie tylko zostaje zawieszona na kolejne 3 lata, ale również 30% pożyczki zostaje anulowane. Kiedy na świat przyjdzie natomiast trzecie dziecko, anulowany zostaje cały dług (pożyczka staje się zupełnie bezzwrotna).

Warunki

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warunkiem jest ślub i wiek kobiety, która wraz z małżonkiem może ubiegać się o „pożyczkę”. Na tym jednak nie koniec… Warto zaznaczyć, że przynajmniej dla jednego z małżonków musi to być pierwsze małżeństwo. Dodatkowo przynajmniej jedno z nich musi przez minimum 180 dni wstecz płacić składki na ubezpieczenia społeczne.

Oczywiście może zdarzyć się również, że para, która zdeklarowała chęć wzięcia „pożyczki”, rozwiedzie się. Co wtedy? Otóż jeśli do rozwodu dojdzie w ciągu czterech miesięcy, trzeba będzie spłacić całość pożyczki. Warto więc pamiętać, aby być pewnym swojej drugiej połówki. Całość trzeba będzie spłacić również, jeśli w przeciągu 5 najbliższych lat nie urodzi się dziecko – wyjątek stanowią osoby o potwierdzonej bezpłodności.

Program wystartował na początku lipca

Do połowy lipca wniosek o „pożyczkę” złożyło około 2,4 tys. węgierskich małżeństw. Wszystko wskazuje więc na to, że liczba porodów w Węgrzech już niebawem się zwiększy. Aby przyszli rodzice mogli spać spokojnie, rząd obiecał również, że do 2022 roku zwiększy liczbę miejsc w żłobkach o 40% – na chwilę obecną jest ich około 50 tys. natomiast docelowo ma być 70 tys.

Aby mieć wystarczająco dużo żłobków, będziemy potrzebować w ciągu trzech lat 21 tys. nowych miejsc w żłobkach. Do końca roku zbudujemy 10 tys., a w 2020 i 2021 po dalsze 5 i 6 tys. Do 2022 r. każdy rodzic, który tego chce, będzie mógł zapisać dziecko do żłobka – oznajmił Orban

Co myślicie o takim rozwiązaniu ze strony węgierskiego rządu? Nie moglibyśmy również nie zapytać, czy Waszym zdaniem taki system sprawdziłby się również w Polsce? Z niecierpliwością czekamy na Wasze komentarze.

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Polecane

Może Cię zainteresować