×

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Poruszające historie

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki odbył się w dniach 12-13 grudnia. Dary przekazano ponad 14 tysiącom potrzebujących. Niektóre historie wyciskają łzy z oczu.

20 lat pomagania

20 lat temu ksiądz z Krakowa wpadł na pomysł zorganizowania świątecznej pomocy ubogim rodzinom. Początkowo akcja była prowadzona tylko na terenie Krakowa. W pierwszym roku działalności grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Stryczka przekazała dary 30 rodzinom. Obecnie świąteczną pomoc otrzymują tysiące rodzin z całej Polski. Akcję wspiera m.in. para prezydencka oraz wielu celebrytów i sportowców.

Obecnie akcją Szlachetna Paczka zarządza powołane przez księdza Stryczka Stowarzyszenie Wiosna, które 2 lata temu przeżyło ogromny skandal wizerunkowy. Wyszło na jaw, że ksiądz Stryczek zarządza stowarzyszeniem za pomocą technik mobbingowych, co potwierdziło 21 pracowników.

Na szczęście Szlachetna Paczka przetrwała kryzys. W tym roku, pod nowym kierownictwem, pomogła ponad 14 tysiącom potrzebujących. W tym roku przekazywanie Paczek odbyło się w Weekend Cudów 12-13 grudnia.

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

Jedną z obdarowanych jest pani Maria, która od blisko 20 lat żyje samotnie. Jej sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia koronawirusa. Seniorka marzyła o radiu, żeby móc chociaż usłyszeć w swoim maleńkim mieszkanku ludzki głos. Ponieważ z emerytury, po odliczeniu opłat i wydatków na jedzenie i leki, pani Marii zostaje 40 złotych miesięcznie, nie było jej stać na zakup.

Dzięki darczyńcom, którzy włączyli się w tegoroczną akcję, ma już radio w domu.

70-letni pan Waldemar, dzięki Szlachetnej Paczce przespał pierwszą noc na materacu w prawdziwym łóżku, a nie, jak dotąd, na twardym sienniku.

Kobieta z województwa dolnośląskiego po raz pierwszy od dawna przeżyje zimę bez wody kapiącej jej na głowę. Jej ciężkim losem zainteresowała się firma budowlana, która w ramach Szlachetnej Paczki obiecała seniorce nowy dach i podłogę w jej ubogiej drewnianej chatce.

Jak przypomina Joanna Sadzik, szefowa Szlachetnej Paczki:

Bardzo wiele osób w Polsce wciąż żyje w takich warunkach, w jakich ja nie wyobrażam sobie, że mogłabym żyć. Dostarczamy paczki do rodzin, wciąż mamy nowe historie. Nasi wolontariusze spotykają się z rodzinami cały rok. W tym roku jesteśmy w blisko 100 miejscach, w których wcześniej Szlachetnej Paczki jeszcze nie było. Chcąc docierać do tych nowych rejonów, do mniejszych miejscowości, w których są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy i solidarności – my, Szlachetna Paczka potrzebujemy Waszego wsparcia.

Źródła: tvn24.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować