×

Ważne zmiany w 500 plus! Wprowadzono je z myślą o ukraińskich uchodźcach

Ważne zmiany w 500 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza nowe wnioski z myślą o uchodźcach z Ukrainy. Wystarczy spełnić jeden warunek.

Ważne zmiany w 500 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500 plus uchodźcom z Ukrainy. Konkretnie tym, którzy przybyli do Polski po 23 lutego. Ukraińcy mogą skorzystać ze świadczeń rodzinnych w Polsce zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Od soboty 26 marca można wypełniać nowe wnioski, wprowadzone specjalnie z myślą o uchodźcach z Ukrainy. Przygotowane są w języku ukraińskim. Opiekunowie dzieci mogą aplikować o finansową pomoc za pośrednictwem Internetu.

Podstawowy warunek

O przyznanie świadczenia 500 plus może się starać opiekun dziecka, który posiada numer PESEL, a także konto w banku w Polsce i polski numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub trudności z wypełnieniem wniosku, Ukraińcy mogą skorzystać ze specjalnej linii telefonicznej. Linia dostępna jest pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00). Inna opcja to kontakt mailowy: UA@zus.pl.

Przypomnijmy, uchodźcy z Ukrainy mają też możliwość ubiegania się o dofinansowanie pobytu w żłobku. Mogą również skorzystać z programu „Dobry start” oraz z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Z dopełnieniem formalności związanych z 500 plus nadal zwleka wielu Polaków. Świadczenie z programu przysługuje na ok. 6,6 mln dzieci.

Liczba przyjętych wniosków sięga już 2,64 mln i obejmuje ponad 4,2 mln dzieci. Proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie. Ponad 3,5 mln dzieci już ma przyznane świadczenie na nowy okres rozliczeniowy.Wypłaty rozpoczniemy w czerwcu

– przekazała minister rodziny Marlena Maląg w rozmowie z PAP.

Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij