Wątróbka niczym najlepszy gulasz? Wystarczy dodać kilka składników

    Wątróbka z cebulą to perła w koronie polskiego kulinarnego dziedzictwa. Potrawy z podrobów są nie tylko zdrowe, ale również wyjątkowo korzystne dla portfela. Idealne do stworzenia wspaniałego gulaszu, echo smaku, którego przywodzi na myśl przysmaki prosto z Węgier. Przedstawiam sposób na jego wykonanie.

    Wątróbka po żydowsku
    Wątróbka po żydowsku
    Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SADIQ ALKHATER

    03.03.2024 09:44

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    Zaledwie parę dekad temu podroby triumfowały na stołach, jednak zdaje się, że nieco odeszły w zapomnienie, co jest wielką stratą. Są one skarbnicą białka o niskiej kaloryczności, a także zawierają bogactwo witamin i minerałów.

    Wątróbka cieszy się renomą jednego z najbardziej wartościowych oraz apetycznych mięs. Jest zasobna w białko, witaminy grupy B, a także witaminę A, D, E i K. Jest niezwykle odżywcza i prosta w przyrządzeniu oraz, co ważne, ekonomiczna. Za kilogram wątróbki drobiowej zapłacimy około 14 złotych. Można ją zużyć do zrobienia gulaszu, który smakuje jak... wołowina po burgundzku. Zachęcam do wypróbowania przepisu na wyrafinowaną wątróbkę, naprawdę warto.

    Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

    Wykwintna wątróbka z trzema dodatkami. Zakochasz się od pierwszego kęsa

    Wątróbka stanowiła kulinarny hit czasów PRL-u, oferując dziesiątki sposobów przyrządzenia. Jak się wielu zgodzi — najlepiej prezentowała się serwowana z cebulą. W niektórych tradycjach dodawane było jabłko, które nieco łamało jej smak.

    Parę lat temu wątróbka straciła na popularności, oskarżana o podnoszenie poziomu "złego" cholesterolu i zawieranie substancji potencjalnie rakotwórczych. Czy to jednak prawda? Absolutnie nie. Wątróbka jest źródłem witamin oraz żelaza. Charakteryzuje się niską kalorycznością (130 kcal na 100 g) i zawartością łatwo przyswajalnego białka. Obecnie wraca do łask gospodarstw domowych, zaleca się jej spożycie minimum raz w tygodniu.

    Jeśli nie przepadasz za wątróbką, ten przepis z pewnością odmieni twoje zdanie. Mięso robi się miękkie, soczyste i przypomina iście pieprzną odmianę wołowiny po burgundzku. Odkryj przepis na wyjątkową wątróbkę, która zaskoczy nawet najbardziej wymagających.

    Wątróbka po żydowsku — przepis

    Składniki:

    • 500 g wątróbki drobiowej,
    • 500 g pieczarek,
    • 3 łyżki płynnego miodu,
    • 1 cebula,
    • sól,
    • pieprz,
    • dodatkowo: smalec gęsi, natka pietruszki, łyżka octu winnego.

    Sposób przygotowania:

    1. Wątróbkę przemyj, osusz i pokrój w drobne kawałki.
    2. Cebulę obierz i potnij na półksiężyce. Pieczarki oczyść i pokrój na grube kawałki.
    3. Na patelni rozgrzej i rozpuść smalec (można użyć oleju). Dodaj cebulę i smaż do momentu, gdy nabierze złotego koloru. Wprowadź do niej pieczarki.
    4. Użyj dodatkowej patelni do rozpuszczenia porcji smalcu. Na niej przesmaż wątróbkę z obu stron.
    5. Przesmażone podroby przełóż do patelni z cebulą i pieczarkami. Kontynuuj smażenie przez krótki czas.
    6. Dodaj miód i łyżkę octu winnego.
    7. Dopraw potrawę według smaku solą i pieprzem przed końcem smażenia.
    8. Serwuj posypane posiekaną natką pietruszki.
    Źródło artykułu:Pysznosci.pl
    przepiswątróbkakuchnia żydowska
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.