×

Wartość 500 plus inna niż się wydaje. Wysokość świadczenia pozornie taka sama

Wartość 500 plus inna niż się wydaje. Ile pieniędzy trafia do polskich rodzin i jaka jest realna wartość świadczenia wprowadzonego przez PiS? Inflacja pochłania lwią część z tych 500 złotych. Jedyne „dobre” wieści dla korzystających z programu są takie, że wzrost cen dotyczy również tych, którzy na 500 plus liczyć nie mogą.

Przypomnijmy, program „Rodzina 500+” działa od 2016 r. i startował za ówczesnej premier Beaty Szydło. Jednak od tamtej pory sporo się zmieniło…

Nowe 500 plus w 2019 roku

Od 2019 roku, w sztandarowym programie PiS pojawiły się spore zmiany. Niestety, nie dotyczyły one waloryzacji świadczeń.

W 2019 roku rząd zniósł kryterium dochodowe, przez co z programu 500 plus skorzystać mogło więcej obywateli. Świadczenie zaczęło przysługiwać rodzicom niezależnie od ich dochodów. Wypłaca się je na każde, również pierwsze dziecko. Warunkiem jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Zmieniły się również niuanse dotyczące organizacji, jak terminy rozliczeniowe. Natomiast jedna rzecz pozostała niezmienna – wysokość świadczenia.

Wartość 500 plus

Wysokość świadczenia nie uległa zmianie, ale za to diametralnie zmieniły się ceny. Superbiz przygotował zestawienie, z którego wynika, że realna wartość pomocy dla polskich rodzin, od 2016 roku, kiedy to wprowadzano program, drastycznie spadła.

Jak informuje portal, osoby korzystające z programu Rodzina 500 plus w 2016 roku, gdy był on wprowadzany, średnio miesięcznie na osobę wydawały 880 złotych (zgodnie z danymi GUS). To oznacza, że rodzina z dwojgiem dzieci na miesięczne utrzymanie przeznaczała ponad 3 500 złotych. Rok później w tej kwestii niewiele się zmieniło, a koszty utrzymania rodziny w modelu 2+2 wzrosły zaledwie o 50 zł.

W kolejnych latach sytuacja wygląda już znacznie gorzej. Gdy w 2019 roku rząd wprowadził zmiany do swojego flagowego programu, rodzina musiała już na utrzymanie przeznaczyć 3 690 złotych. W tym roku sprawy mają się jeszcze gorzej.

Według GUS, w kwietniu tego roku rodzina z dwojgiem dzieci przeznacza na utrzymanie ponad 3 800 złotych. Jak wyliczył portal, oznacza to, że 500 plus, które rodzina pobierała na dwójkę dzieci, straciło swoją wartość po 150 złotych na każdego beneficjenta.

500 plus zmieniło się w 350 plus?

Portal idzie o krok dalej i zauważa, że powyższe dane opierają się o uśrednioną inflację. Ale gdyby wziąć pod uwagę, że najszybciej drożeje żywność i rachunki, które pożerają pond połowę rodzinnego budżetu, mogłoby się okazać, że 500 plus właściwie… nie istnieje.

Świadczenie pożera inflacja, która – jak wynika z danych GUS – w 2019 roku wyniosła aż 3,4 proc.

Czy będzie waloryzacja świadczenia? Tego na razie nie wiadomo. Ale wiadomo na pewno, że ceny nadal będą rosnąć.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować