×

Warto zakładać fotowoltaikę? Aleksander pokazał rachunki i rozwiał wątpliwości

Kolejni Polacy wciąż zastanawiają się, czy warto zakładać fotowoltaikę? Pan Aleksander już kilka lat temu zdecydował się na ten krok. W związku z tym dziś raczej nie martwią go kolejne podwyżki cen prądu. W rozmowie z Business Insider Polska szacuje, że dzięki instalacji oszczędza nawet 10 tys. złotych rocznie. Pokazał, jak obecnie wyglądają jego rachunki.

Fotowoltaika – tańsza niż prąd?

Sytuacja na świecie i wynikająca z tego inflacja sprawiły, że życie w Polsce staje się coraz trudniejsze. Wiele osób już teraz martwi się o to, co czeka ich, kiedy nadejdzie zima. Kryzys energetyczny coraz mocniej puka bowiem do naszych drzwi. Węgla na rynku brakuje, a jeśli już się pojawia, jego ceny są nieporównywalnie wyższe niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Drożeją również inne surowce grzewcze czy tzw. ciepło systemowe. Co prawda rząd próbuje złagodzić skutki drożyzny dodatkiem węglowym i innymi dopłatami do ogrzewania, ale na niewiele może się to zdać. Co należy przez to rozumieć?

Musimy pamiętać, że ze wspomnianych surowców korzystają również elektrownie. Skoro więc przyjdzie im płacić za nie więcej, rachunki za prąd poszybują w górę. Niektórzy dostrzegają to już dziś, ponieważ część sprzedawców już wprowadziła podwyżki dla gospodarstw domowych. Inni odczują to z pewnością w najbliższej przyszłości.

Czy warto zakładać fotowoltaikę?

Pan Aleksander z Kaźmierza w Wielkopolsce w 2017 roku zdecydował się na gruntowną termomodernizację swojego domu. Zaczął od założenia instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 17 kW. Swoimi wnioskami z tej decyzji podzielił się w rozmowie z Business Insider Polska.

Na pewno rosnące ceny prądu nie bolą mnie dziś aż tak, jak innych ludzi, choć też nie jest tak, że zupełnie ich nie odczuwam

– mówi pan Aleksander.

Mieszkaniec Kaźmierza udostępnił dla Business Insider Polska statystyki odnośnie miesięcznego zużycia prądu i produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej z 2022 roku. Jasno i wyraźnie widzimy, że w miesiącach zimowych i wczesną jesienią, kiedy mamy mniej słońca, panele fotowoltaiczne generują mniej energii, podczas gdy jej zużycie jest stosunkowo wysokie. Proporcje wyraźnie odwracają się w maju, kiedy to pan Aleksander zaczął pozyskiwać zdecydowanie więcej energii.

Pan Aleksander dla Business Insider Polska

Pan Aleksander dla Business Insider Polska

Podsumowując, mieszkaniec Kaźmierza w tym roku zużył dotychczas ponad 11,7 tys. kWh energii, podczas gdy panele fotowoltaiczne wyprodukowały 11,4 tys. kWh.

Według moich obliczeń, w tym roku (po rozbudowie instalacji) zabraknie mi ok. 5 tys. kWh prądu

– szacuje w rozmowie z Business Insider Polska pan Aleksander.

Rachunki za fotowoltaikę

Mimo posiadania instalacji fotowoltaicznej pan Aleksander nie ukrywa, że wzrost cen energii dotyka również jego. Zaznacza jednak przy tym, że nie jest to tak dotkliwe, jak ma to miejsce w przypadku osób, które nie posiadają takiego rozwiązania. Na jakie oszczędności może zatem liczyć rozmówca Business Insider Polska?

Patrząc z drugiej strony, mam pokrycie na 80 proc. własnego zapotrzebowania na prąd. Według dzisiejszych taryf energii elektrycznej Enei jest to oszczędność rzędu 16 tys. kWh. Przy cenie 63 gr za kWh wychodzi 10 tys. 80 zł rocznie

– mówi.

Jak przedstawiają się ostatnie rachunki za prąd ( z wiosny 2022 r.) pana Aleksandra? Łato można wyliczyć, że gospodarz musiałby zapłacić średnio ok. 1,4 tys. zł miesięcznie. Dzięki instalacji wydatki za zużycie prądu i ogrzewanie domu (dwa lata temu zrezygnował z ogrzewania gazem) są natomiast w przypadku pana Aleksandra znacznie ograniczone.

Pan Aleksander dla Business Insider Polska

Pan Aleksander dla Business Insider Polska

Czy warto zakładać fotowoltaikę? Plany związane z oszczędnością na rachunkach za prąd

Rozważam postawienie turbin wiatrowych o osi pionowej (VAWT), o łącznej mocy 6-8 kWh. Szczególnie że kiedyś chcielibyśmy zmienić obecne samochody na elektryczne i potrzebny będzie prąd produkowany mniej więcej równo przez cały rok, a nie tylko latem

– dodaje pan Aleksander.

Jako ciekawostkę dodajmy, że na koniec 2021 roku było w Polsce było około 845 tys. instalacji prosumenckiej fotowoltaiki o mocy około 5857 MW.

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: involte.pl

Może Cię zainteresować