×

Do USA nadciąga tornado. Epidemia to nie jedyny poważny problem

W USA nadciąga tornado i władze obawiają się jego skutków. Z powodu pandemii zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom może być problemem.

Rozpoczął się sezon tornad w Stanach Zjednoczonych

Sezon tornad w USA rozpoczyna się na początku wiosny, a rocznie notuje się tam aż 1200 przypadków tornad. Już pod koniec marca pierwsze trąby powietrzne dokonały sporych zniszczeń w w stanach Arkansas oraz Iowa. Uszkodzone zostało kilkanaście budynków, a w wyniku pogody ucierpiało 22 osoby. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

W USA nadciąga tornado

Gwałtowne burze rozpoczęły się w sobotnią noc w stanie Lone Star i prawdopodobnie w części Luizjany, Missisipi oraz Alabamy. Towarzyszyły jej obfity deszcz oraz grad, co może stanowić zagrożenie dla wielu gospodarstw. W niedzielę wielkanocną burza ma kierować się w stronę Houston aż do Raleigh w Karolinie Północnej, gdzie dotrze w niedzielę wieczorem.

Storm Prediction Center w Luizjanie podaje, że wskazane obszary oznaczono jako o „umiarkowanym” poziomie ryzyka. Według USA Today burze miały uderzyć w Teksasie w sobotę i kierują się na wschód, stwarzając prawdopodobieństwo zniszczenia dla dużej części południowego wschodu.

National Weather Service w  Birmingham wydało ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców, którzy żyją we wskazanych obszarach. Gubernator Kansas Laura Kelly zaapelowała, aby pomimo zagrożenia pogodowego, pamiętać o zasadach kwarantanny:

Koronawirus nie powinien powodować, że przestajemy widzieć zagrożenie związane z nadciągającym tornadem. Jeśli musisz szukać miejsca w schronie z innymi, spróbuj zachowywać od nich dystans oraz przestrzegać innych zasad, by zminimalizować ryzyko zachorowania.

Koronawirus większym zagrożeniem od tornada?

Burmistrz Thomas Spraggins ustosunkował się do zagrożenia. W wiadomości wideo opublikowanej na stronie Alexander City w Alabamie na Facebooku  powiedział, że budynki publiczne są zamknięte. Mieszkańcy centralnego miasta Alabama muszą samodzielnie znaleźć bezpieczne miejsce. Budynki publiczne nie będą otwarte jako schronienia z powodu koronawirusa.

Będę się modlił, aby wszyscy mieli bezpieczną i szczęśliwą Wielkanoc.

Decyzja o zamknięciu schronów była sprzeczna z wiadomością od Gubernator Alabamy Kay Ivey. W przypadku zagrożenia tornadem zaznacza, że schrony oraz inne obiekty będą dostępne. W sobotnim oświadczeniu powiedziała:

Zarówno National Weather Service, jak i State Public Health Department przypominają mieszkańcom Alabamy, że korzystanie ze schronów i innych zasobów ma pierwszeństwo, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W USA nadciąga tornado
Pixabay
Źródła: eu.tennessean.com, eu.usatoday.com, eu.usatoday.com, forsal.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować