W Rumunii powstaje gigantyczna baza NATO. Przewyższy Ramstein

  Planmowana rozbudowa bazy NATO w Mihail Kogălniceanu
  Planmowana rozbudowa bazy NATO w Mihail Kogălniceanu
  Źródło zdjęć: © Euronews Romania

  18.03.2024 13:16

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  W Europie rozpoczyna się budowa ogromnej bazy wojskowej należącej do NATO. Nowy kompleks, który będzie miał rozmiary niewielkiego miasta, jest obecnie wznoszony w pobliżu Konstancy we wschodniej części Rumunii. Planowane jest, że obiekt będzie w stanie zakwaterować aż 10 tys. żołnierzy Sojuszu wraz z ich rodzinami.
  Budowa nowej bazy NATO odbywa się na obszarze należącym do gminy Mihail Kogălniceanu, niedaleko istniejącego już lotniska oraz 57. Bazy Lotniczej Sił Powietrznych Rumunii.
  Na początku skupiono się na tworzeniu niezbędnej infrastruktury, takiej jak drogi dojazdowe i sieć energetyczna. Z raportów serwisu Euronews Romania wynika, że niebawem rozpoczną się prace nad nowym pasem startowym, który będzie przebiegał równolegle do już funkcjonującego. Obie ścieżki zostaną połączone, a na wschodnim obrzeżu kompleksu powstaną nowoczesne elementy infrastruktury lotniskowej, w tym nowe drogi kołowania, parkingi oraz udogodnienia dopasowane do różnorodnych typów samolotów.

  Baza pomieści 10 tys. żołnierzy

  Obiekt, który zajmuje niemal trzy tysiące hektarów, umożliwi stałe zakwaterowanie dla 10 tysięcy żołnierzy NATO i ich rodzin. W ramach projektu przewidziano pasy startowe, platformy uzbrojenia, hangary dla samolotów wojskowych, ale również obiekty mieszkalne, żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy, apteki i szpital – zapewniając tym samym kompleksowe wsparcie dla potrzebujących.
  Nicolae Crețu, który dowodzi 57 Bazą Lotniczą w Mihail Kogălniceanu, wypowiedział się na temat planów budowy, podkreślając, że zaplanowano tam również konserwację hangarów, składy paliwa, amunicji i sprzętu, symulatory, zaplecze żywieniowe oraz kwatery mieszkalne. Powiedział, że są to niezbędne elementy do wsparcia operacji i misji tak obszernego kompleksu.

  Projekt pochłonie 2,5 mld euro

  Na realizację projektu rząd Rumunii przeznaczył imponującą kwotę – 2,5 miliarda euro. Po zakończeniu wszystkich prac kompleks wojskowy niedaleko Konstancy ma przewyższyć rozmiarami bazę Ramstein w Niemczech.
  Dorin Popescu, rumuński analityk geopolityczny rozmawiając z Euronews, podkreślił znaczenie bazy w Mihail Kogălniceanu, wskazując na jej rolę jako najważniejszej stałej struktury wojskowej NATO blisko konfliktu na Ukrainie. Zaznaczył, że wojna prawdopodobnie nie zakończy się w najbliższych latach, wskazując na jej długotrwały charakter.
  Obecnie w bazie lotniczej w Mihail Kogălniceanu stacjonuje około pięciu tysięcy pracowników wojskowych, głównie z USA.
  Źródło artykułu:WP Wiadomości
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także