×

W Norwegii dzieci NIE GINĄ na drogach. Ich metody powinny być stosowane na całym świecie

Jak to możliwe, że na norweskich drogach nie giną dzieci? W 2015 roku na norweskich drogach nie zginęło ani jedno dziecko. Co ma wpływ na tak obiecujące statystyki? Być może Skandynawowie posiadają jakiś sekret. Czy powinniśmy zasięgnąć od nich nieco inspiracji?

Norweska oaza bezpieczeństwa?

Norweskie statystyki dotyczące wypadków na drogach są godne pozazdroszczenia. Z pewnością ma na nie wpływ odstraszająca wysokość mandatów, ale czy to na pewno jedyna przyczyna bezpieczeństwa na drogach.

Kultura jazdy

Mówi się, że w krajach skandynawskich, w tym w Norwegi panuje odmienna kultura jazdy. Przede wszystkim, więcej uwagi poświęca się znakom oraz jeździ się wolniej. Dzieci przewożone są wyłącznie w specjalnie przystosowanych fotelikach. Norwegowie nigdy nie zapominają, aby sprawdzić czy pas jest odpowiednio zapięty i prawidłowo przylega do ciała dziecka. Co ciekawe, dzieci aż do czwartego roku życia podróżują w fotelikach zamontowanych tyłem do kierunku jazdy.

Zasady bezpieczeństwa

Zgodnie z powszechnie przyjętymi wytycznymi, pas powinien być mocno naprężony, aby zapobiec niekontrolowanemu naciskowi na żołądek w momencie hamowania. Przeprowadzone symulacje wykazały, że w trakcie gwałtownego hamowania nacisk na żołądek odpowiada masie kilkuset kilogramów. Naukowcy udowodnili, że obciążenie wywołane przez zderzenie nie przekroczy 80 kg, jeżeli fotelik będzie zamontowany tyłem do jazdy. Dla porównania, szyja dziecka podróżującego przodem do kierunku jazdy jest poddawana obciążeniu równym nawet 300 kg. Fotelik powinien zostać wymieniony na nowy po każdej kolizji czy stłuczce. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale nawet drobne zderzenie jest w stanie osłabić konstrukcję fotelika. W rezultacie, zmniejsza się jego bezpieczeństwo. Dlatego, jeżeli doszło do stłuczki, warto wpisać fotelik do listy szkód i przekazać ją do ubezpieczyciela.

Nie na wszystko mamy wpływ

Watro zaznaczyć również, że różne podejście do jazdy samochodem wynika z wielu różnic pomiędzy Norwegią oraz Polską. Liczba ludności Norwegii to około 5 300 000, podczas gdy Polskę zamieszkuje 38 400 000, czyli ponad 7 razy więcej przy bardzo zbliżonej powierzchni kraju.  Optymistyczna statystyka w przypadku Norwegii jest także bezpośrednio związana z faktem, że poruszające po drogach samochody są znacznie lepszej jakości.

Co możemy zrobić?

Są jednak pewne kroki, które możemy podjąć, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Przede wszystkim, pamiętajmy żeby nigdy nie kierować samochodem, gdy odczuwamy zmęczenie lub zauważamy pierwsze symptomy senności. Miejmy na uwadze, że swoich rękach oprócz własnego życia, mamy również odpowiedzialność za życie innych.

[wp_quiz id=”905″]

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Freepik.com, Facebook.com

Może Cię zainteresować