×

Zakażeń koronawirusem przybywa, ale uzdrowiska zostaną otwarte. Nowe dane MZ

Uzdrowiska zostaną otwarte, mimo iż epidemia nadal się rozwija. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące ilości zakażeń koronawirusem. Niestety statystyki dotyczące Śląska nie napawają optymizmem.

Koronawirus w Polsce

Dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia na Twitterze oraz Facebooku nie pozostawiają złudzeń, że nadal województwo śląskie jest głównym ogniskiem epidemii koronawirusa w Polsce. Prawdopodobnie taki stan rzeczy jeszcze długo się utrzyma, ponieważ to właśnie tam obserwuje się najwięcej nowych przypadków zachorowań.

W popołudniowym raporcie resort poinformował o 188 nowych zakażeniach koronawirusem. Dotyczą one województw:
śląskiego (113),
mazowieckiego (37),
dolnośląskiego (16),
podlaskiego (7),
łódzkiego (6),
opolskiego (4),
małopolskiego (2),
świętokrzyskiego (1),
kujawsko-pomorskiego (1),
pomorskiego (1).

Ponadto, wiadomo o śmierci kolejnych osób z Covid-19. Jak możemy przeczytać w komunikatach MZ:

Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Gdańsk, 68-M Kędzierzyn-Koźle, 59-K Siedlce, 88-K, 83-M Warszawa, 83-K, 71-M Bolesławiec. Większość osób miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem: 19 268/948 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Uzdrowiska zostaną otwarte

Minister Łukasz Szumowski powiedział podczas konferencji prasowej, że obecnie głównym zadaniem jest opanowanie epidemii na Śląsku.

Wygaszając ognisko zachorowań na Śląsku, jednocześnie będzie coraz mniej nowych przypadków w kraju.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również, że planuje ponownie otworzyć uzdrowiska. Miałoby to nastąpić już w przyszłym miesiącu.

Chcielibyśmy uruchomić kolejny sektor ochrony zdrowia – w połowie czerwca będziemy chcieli uruchomić uzdrowiska

W uzdrowiskach zazwyczaj przebywają przede wszystkim osoby starsze, schorowane, które zmagają się z rozmaitymi chorobami. To powoduje, że potencjalne zakażenie koronawirusem jest dla nich szczególnie niebezpieczne. W związku z tym, zadecydowano o konieczności wykonania profilaktycznych testów na obecność koronawirusa u osób udających się do sanatoriów. Badania rozpoczną się 1 czerwca.

Chcemy przeprowadzać testy u tych osób, które mają skierowanie do uzdrowisk, żebyśmy wiedzieli, że te osoby, które tam jadą (…) są bezpieczne. Taka możliwość będzie od 1 czerwca, a od 15 czerwca będziemy te uzdrowiska uruchamiali.

Uzdrowiska w całej Polsce zawiesiły swoją działalność 14 marca 2020 r. W kraju łącznie jest 45 miejscowości posiadających status uzdrowiska. Na ich terenie funkcjonuje kilkaset różnych sanatoriów.

 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować