Uważaj rowerzysto: chodnik nie jest trasą dla rowerów! Grzywny do 3000 zł czekają

    Niekiedy rowerzyści mogą nie zdawać sobie sprawy, że tak samo jak kierujący samochodami, podlegają przepisom regulującym ruch drogowy. Jedną z czynności, która niesie za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo, jest poruszanie się rowerem po chodnikach. Jest to możliwe pod pewnymi warunkami.
    Kontrola rowerzysty
    Kontrola rowerzysty
    Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

    27.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:50

    Zalogowani mogą więcej

    Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

    Kierowca roweru, a także użytkownik innych środków transportu jak elektryczna hulajnoga czy inne urządzenia do przewozu osób, może korzystać z chodnika, lecz tylko w precyzyjnie określonych przypadkach.
    Aby to robić, muszą zostać spełnione dwa kryteria:
    - poruszanie się z prędkością nie większą niż ta, z jaką poruszają się piesi,
    - konieczność przepuszczania pieszych w pierwszej kolejności.
    Oznacza to, że użytkownicy rowerów oraz innych pojazdów nie mogą zagrażać bezpieczeństwu pieszych ani zmuszać ich do zmiany trajektorii ruchu lub do zatrzymywania się.
    Artykuł 86a Kodeksu wykroczeń ma tutaj dużą wagę. Choć w tabeli mandatów dla rowerzystów znajduje się wiele rodzajów wykroczeń, brak jest odniesienia do przekroczenia prędkości rowerem. Nie przeprowadza się pomiarów prędkości rowerów za pomocą radarów, jako że łatwo zauważyć, gdy rowerzysta przekracza dozwoloną prędkość. Za takie przewinienie grozi grzywna opisana w artykule 86a Kodeksu wykroczeń.
    Wysokość grzywny nie została ustalona wprost, zgodnie z artykułem 97 Kodeksu wykroczeń może ona osiągnąć sumę do 3000 zł! To samo dotyczy sytuacji, gdy rowerzysta nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu.
    Kary za wykroczenia precyzyjnie wymienione w taryfikatorze mandatów są znacznie niższe, przykładowo za nieprzepuszczenie pieszego podczas przejeżdżania przez chodnik wynoszą od 50 do 300 zł, a za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych – od 50 do 100 zł.
    Mimo że szansa otrzymania wysokiego mandatu za szybką jazdę po chodniku wydaje się niewielka, rowerzysta może zostać obciążony wysoką grzywną, jeśli w wyniku zbyt szybkiej jazdy dojdzie do potrącenia pieszego.
    Za łamanie tych zasad mogą karać nie tylko policjanci, ale również straż miejska. Warto dodać, że od 30 sierpnia 2021 roku strażnicy miejscy i gminni nabyli prawną możliwość nakładania mandatów za przekraczanie prędkości na chodniku, wcześniej mieli prawo jedynie do zatrzymywania i upominania.
    © Popularne.pl
    ·

    Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.