Uważaj rowerzysto: chodnik nie jest trasą dla rowerów! Grzywny do 3000 zł czekają

  Kontrola rowerzysty
  Kontrola rowerzysty
  Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

  27.02.2024 09:24, aktual.: 07.03.2024 09:50

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Niekiedy rowerzyści mogą nie zdawać sobie sprawy, że tak samo jak kierujący samochodami, podlegają przepisom regulującym ruch drogowy. Jedną z czynności, która niesie za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo, jest poruszanie się rowerem po chodnikach. Jest to możliwe pod pewnymi warunkami.
  Kierowca roweru, a także użytkownik innych środków transportu jak elektryczna hulajnoga czy inne urządzenia do przewozu osób, może korzystać z chodnika, lecz tylko w precyzyjnie określonych przypadkach.
  Aby to robić, muszą zostać spełnione dwa kryteria:
  - poruszanie się z prędkością nie większą niż ta, z jaką poruszają się piesi,
  - konieczność przepuszczania pieszych w pierwszej kolejności.
  Oznacza to, że użytkownicy rowerów oraz innych pojazdów nie mogą zagrażać bezpieczeństwu pieszych ani zmuszać ich do zmiany trajektorii ruchu lub do zatrzymywania się.
  Artykuł 86a Kodeksu wykroczeń ma tutaj dużą wagę. Choć w tabeli mandatów dla rowerzystów znajduje się wiele rodzajów wykroczeń, brak jest odniesienia do przekroczenia prędkości rowerem. Nie przeprowadza się pomiarów prędkości rowerów za pomocą radarów, jako że łatwo zauważyć, gdy rowerzysta przekracza dozwoloną prędkość. Za takie przewinienie grozi grzywna opisana w artykule 86a Kodeksu wykroczeń.
  Wysokość grzywny nie została ustalona wprost, zgodnie z artykułem 97 Kodeksu wykroczeń może ona osiągnąć sumę do 3000 zł! To samo dotyczy sytuacji, gdy rowerzysta nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu.
  Kary za wykroczenia precyzyjnie wymienione w taryfikatorze mandatów są znacznie niższe, przykładowo za nieprzepuszczenie pieszego podczas przejeżdżania przez chodnik wynoszą od 50 do 300 zł, a za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych – od 50 do 100 zł.
  Mimo że szansa otrzymania wysokiego mandatu za szybką jazdę po chodniku wydaje się niewielka, rowerzysta może zostać obciążony wysoką grzywną, jeśli w wyniku zbyt szybkiej jazdy dojdzie do potrącenia pieszego.
  Za łamanie tych zasad mogą karać nie tylko policjanci, ale również straż miejska. Warto dodać, że od 30 sierpnia 2021 roku strażnicy miejscy i gminni nabyli prawną możliwość nakładania mandatów za przekraczanie prędkości na chodniku, wcześniej mieli prawo jedynie do zatrzymywania i upominania.
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także