×

Uwaga na silne burze z gradem! IMGW wydało ostrzeżenie dla czterech województw

Uwaga na silne burze z gradem! Mogą wystąpić w piątek na terenie czterech województw. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

Uwaga na silne burze z gradem!

Silne burze z gradem, a nawet tornada! Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Informują o „bardzo dynamicznych burzach”, które mogą wystąpić w piątek 20 maja już od godz. 16. Jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczy godzin nocnych z piątku na sobotę.

W nocy z piątku na sobotę czeka nas dynamiczna pogoda. […] Największym zagrożeniem będzie silny wiatru w porywach do ok. 100 km/h, intensywne opady deszczu do ok. 30-40 mm. Nie można wykluczyć opadów gradu, ale również i tornad

– czytamy w prognozie Polskich Łowców Burz.

W takich warunkach mogą rozwinąć się bardzo dynamiczne burze, gdzie głównym zagrożeniem z ich strony będzie bardzo silny wiatr, w porywach do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet więcej (ok. 110-120 km/h). Burze w nocy, wchodząc z zachodu, i rozwijając się w Polsce, będą miały charakter wielokomórkowych struktur i nie wyklucza się powstania linii szkwału z charakterystycznym wygięciem widocznym na obrazach radarowych, tzw. bow echo

– przestrzegają Łowcy Burz.

Ostrzeżenia dla czterech województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia (w trzystopniowej skali). Dotyczy ono czterech województw: części województwa lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego.

Jeśli chodzi o prognozę pogody na sobotę, raczej nie ma co liczyć na słoneczny początek weekendu. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu, a także burze z gradem. Zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami dopiero pod koniec dnia. Prognozowana wysokość opadów podczas burz lokalnie do 10 mm.

Termometry na północy kraju wskażą od 12 do 16 st. C,  a na pozostałym obszarze od 17 do 21 st. C.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x