×

Dziś urodziny Elżbiety II. Królowa obchodzi je inaczej, niż w ubiegłych latach

Urodziny królowej Elżbiety II ze względu na niedawną śmierć księcia Filipa są zupełnie inne niż dotąd. Dziś 95. urodziny obchodzi brytyjska monarchini. Niestety ze względu na odejście męża postanowiła odwołać część obchodów. Nie powstanie także jej jubileuszowy portret, a rodzinny lunch będzie bardzo skromny.

Urodziny w cieniu śmierci

W zeszłą sobotę, 17 kwietnia odbył się pogrzeb księcia Filipa. Monarcha zmarł zaledwie dwa tygodnie przed 95. urodzinami swojej żony, Elżbiety II. Ze względu na obostrzenia pandemiczne w ceremonii wzięła udział niewielka ilość osób. Oczywiście nie zabrakło najbliższych krewnych zmarłego. Czujni dziennikarze zdołali nawet uchwycić moment, w którym królowa płakała z powodu śmierci swojego małżonka. Fotoreporterom udało się także wykonać przejmujące zdjęcie, na którym widać, jak monarchini kładzie na trumnie prywatny liścik z napisem „In loving memory”.

Od pogrzebu minęły zaledwie cztery dni i dziś, 21 kwietnia wypadają 95. urodziny królowej. Jak łatwo się domyślić na brytyjskim dworze nadal panuje posępna atmosfera i nikt nie myśli w tej chwili o świętowaniu. Zgodnie z tradycją, Elżbieta II zwykle publicznie celebruje swoje urodziny w czerwcu. Z kolei, w kwietniu spędza czas z najbliższymi. Tym razem jednak będzie inaczej. Choć trwająca 10 dni żałoba narodowa po księciu Filipie już minęła, to królowa będzie opłakiwać męża przez 30 dni. 

urodziny królowej Elżbiety II 2
Twitter
urodziny królowej Elżbiety II 3
Twitter

Urodziny królowej Elżbiety II

W tym roku urodziny królowej Elżbiety II będą wyjątkowo skromne. Monarchini pozostanie na zamku w Windsorze. W mediach społecznościowych rodziny królewskiej możemy przeczytać, co dokładnie zamierza w najbliższym czasie robić królowa brytyjska.

Dziś są 95. urodziny królowej. Królowa urodziła się o 2:40 nad ranem 21 kwietnia 1926 r. Przy 17. Bruton Street w dzielnicy Mayfair w Londynie. Była pierwszym dzieckiem księcia i księżnej Yorku, którzy później zostali królem Jerzym VI i królową Elżbietą. W tym roku Jej Królewska Mość pozostaje na zamku Windsor, w okresie żałoby królewskiej po śmierci księcia Edynburga.

Z doniesień „The Telegraph” wynika, że w związku z pandemią koronawirusa oraz śmiercią księcia Filipa, w tym roku swoje urodziny królowa będzie świętować wyłącznie w towarzystwie najbliższych. Odbędzie się zwykły lunch. Odmiennie niż do tej pory, nie będzie miała miejsca salwa honorowa, która zwykle rozbrzmiewała w Londynie w samo południe.

urodziny królowej Elżbiety II 4
Twitter
urodziny królowej Elżbiety II 5
Twitter

Portret nie powstanie

Jakby zmian było mało, w tym roku królowa Elżbieta II nie otrzyma jubileuszowego portretu. Nie odbędzie się także już drugi raz z rzędu czerwcowa parada „Trooping The Colour”. Warto przypomnieć, że w 2020 roku monarchini bardzo skromnie świętowała urodziny. Spędziła je wówczas u boku męża. Z tej okazji gwardziści wykonali dla niej przemarsz po zamku Windsor.

urodziny królowej Elżbiety II 6
Twitter
urodziny królowej Elżbiety II 7
Twitter

Źródła: plejada.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij