×

Chciał przeprowadzić zamach terrorystyczny w Polsce. Miał już wszystko przygotowane

ABW zatrzymało Ukraińca, który planował dokonać zamachu terrorystycznego w Polsce. Miał użyć ładunków wybuchowych w imię fanatyzmu religijnego.

Policja wydała oświadczenie
Twitter

Ukrainiec planował zamach w Polsce

Jak podaje TVP INFO26-letni Maksym S. został ujęty 4 grudnia tego roku. Mieszkał od 2 miesięcy w Polsce i planował zamach terrorystyczny, nastawiony na jak największą liczbę ofiar.

Zbierał broń, pieniądze oraz inne środki, które były mu potrzebne do działania. Wszystko zaczęło się od nawiązania kontaktu z komórkami radykalnych islamistów z Tadżykistanu.

Ukrainiec planował zamach w Polsce
Pixabay

Zradykalizował się pod wpływem innych ludzi

Według ustaleń prokuratury Ukrainiec zradykalizował się poprzez wpływ islamskich fanatyków. Utrzymywał on kontakty z islamistami pochodzącymi z Tadżykistanu (środkowa Azja), jednak nie wiadomo w jaki sposób.

Możliwe, że jego kontakt przebywał na terenie Polski lub wykorzystywali komunikatory internetowe. W ciągu ostatnich tygodni ten wpływ był niezwykle silny i Maksym S. dokonał przejścia na islam. Przyjął imię Muhamat i podjął kroki do realizacji zamachu.

Ukrainiec planował zamach w Polsce
Pixabay

Plan zamachowca

Plany niedoszłego zamachowca były już praktycznie gotowe i jedyne, czego potrzebował to środków. Chciał się dostać pod jedną z galerii handlowych w Puławach, a następnie zdetonować samochód.

Nie wiadomo, czy chodziło o atak samobójczy czy o wysadzenie pojazdu zdalnie, z bezpiecznej odległości. Najważniejszym celem jaki sobie postawił było „zabicie jak największej liczby osób i sianie terroru”.

Ukrainiec planował zamach w Polsce
Pixabay

Trafił do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. O tymczasowym areszcie poinformowała prokurator Ewa Bialik:

Nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy […] Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt

Za postawione mu zarzuty odnośnie terroryzmu grozi mu do 5 lat. Od 6 grudnia przebywa w areszcie i śledczy zbierają wszystkie możliwe poszlaki z nim związane. Przeszukano miejsce jego zamieszkania oraz przesłuchano jego znajomych.

Ukrainiec został zatrzymany prawdopodobnie po tym jak jego znajomi… zgłosili go na policję. Jego bliscy oraz współpracownicy uważali go za niebezpiecznego fanatyka religijnego

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: kresy.pl, www.wp.pl, www.rmf24.pl, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować