×

Ukraina ma nową broń. „Mogą siać niesamowite spustoszenie w rosyjskich pozycjach”

Ukraina ma nową broń. Broń, którą dostarcza NATO. W sieci pojawia się coraz więcej nagrań ukazujących stosowanie przez Ukraińców przesyłanego wsparcia. Materiały ukazujące strzelanie z haubicy M777 czy wideo z czołgów dostarczonych przez Polskę i Słowację, to tylko niektóre z nich. Ekspert nie ma wątpliwości, że „Ukraińcy mogą siać niesamowite spustoszenie w rosyjskich pozycjach”.

Wojna w Ukrainie

Dziś mija 76. dzień wojny w Ukrainie. Sztab Generalny Ukrainy poinformował dzisiaj rano o odparciu 15 wrogich ataków w ciągu doby w obwodach donieckim i ługańskim. To kolejny dowód na niezwykłą skuteczność ukraińskiej obrony. Aby ta mogła być jednak kontynuowana, niezbędne są uzupełnienia sprzętowe po poniesionych w stracach walkach. O to dbają inne kraje, które w ramach pomocy regularnie dostarczają Ukrainie ciężki sprzęt wojskowy.

Ukraina ma nową broń. Otrzymała od USA haubice M777

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Ustawa ma ułatwiać wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw NATO. Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie wszystkie holowane wcześniej haubice M777 o zasięgu do nawet 40 km. Z obsługi dział przeszkolono już ponad 300 ukraińskich żołnierzy i trwa szkolenie kolejnych 50.

Dostarczenie i rażenie haubic M777 w rozmowie z Wirtualną Polską ocenił płk Andrzej Kruczyński, były oficer Grom.

Mamy potwierdzenie, że amerykańska broń, pomimo rosyjskich pogróżek, płynie szerokim strumieniem na Ukrainę. Zaletą tych haubic jest niebywała celność. Strzał na odległość 25 kilometrów naprawdę razi cele z dokładnością do 1-2 metrów (…) Ukraińscy obrońcy mają dane satelitarne. Ich rozpoznanie pola walki odbywa się w czasie rzeczywistym. Namiary do oddania salwy otrzymują na pewniaka. To bezcenny atut, który oznacza, że teraz mogą siać niesamowite spustoszenie w rosyjskich pozycjach.

Nagranie z użycia tego sprzętu przez stronę ukraińską pojawiło się w sieci 9 maja.

Ukraina otrzymała polskie czołgi

Nie tylko USA wspiera Ukrainę sprzętem wojskowym. W sieci można znaleźć materiały, na których widzimy siły zbrojne Ukrainy korzystające z ciężkiego sprzętu dostarczonego przez Polskę. To m.in. czołgi T-72M1 i T-72M1R. Te drugie zostały wyposażone w nowoczesne kamery termowizyjne KLW-1 Asteria, pasywne przyrządy obserwacyjne dla dowódcy i działonowego, cyfrowy system łączności, nowy system nawigacji i szereg innych usprawnień, które dają przewagę na polu bitwy.

Na poniższym materiale widać obydwa modele czołgów, które trafiły już posiadanie obrońców Ukrainy.

Ciężki sprzęt dostarczyły Ukrainie również Słowacja i Czechy. To m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty czy bardzo cenne systemy obrony przeciwlotniczej S-300.

Prócz ciężkiego sprzętu, Ukraińcy mogą liczyć na wsparcie w postaci tysięcy ręcznych zestawów przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Do tego dochodzą liczne drony obserwacyjne i bojowe.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wsparcie Zachodu jest nieocenione w walce przeciwko wojskom Władimira Putina.

Putin chciałby ataku na Polskę i inne państwa. Wiceszef MSZ jest tego pewien!

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij