×

Ukraina chce zapłacić rosyjskim żołnierzom za poddanie się. Kwoty są ogromne

Ukraina chce zapłacić rosyjskim żołnierzom za poddanie się. To nie żart. Ukraiński szef MON Ołeksij Reznikow podał, że rosyjscy żołnierze, którzy złożą broń i oddadzą się w ręce Ukraińców, mogą liczyć na solidny zastrzyk pieniędzy „na rozpoczęcie nowego życia”. Skąd kraj, który tak bardzo ucierpiał w wyniku inwazji Rosji, weźmie na to pieniądze? Znamy odpowiedź.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Dziś mija 17. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Ukrainę, która już ponad dwa tygodnie dzielnie stawia opór Putinowi i jego armii. Z danych sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy wynika, że do czwartku włącznie straty wśród Rosjan to ponad 12 tys. żołnierzy. Wliczone w te dane są zabici, ranni i żołnierze wzięci do niewoli. Ci ostatni sami złożyli broń i postanowili oddać się w ręce Ukraińców.

Teraz szef ukraiński szef MON Ołeksij Reznikow zwrócił się do pozostałych rosyjskich żołnierzy z apelem o zawieszenie broni i przybliżenie pokoju.

„Ci z was, którzy nie chcą być mordercą i umrzeć mogą się uratować”

Szef MON przekazał, że wielu rosyjskich żołnierzy to młodzi mężczyźni, których „oszukano propagandą i zastraszaniem”. Ołeksij Reznikow zwrócił się bezpośrednio do nich dając im w ten sposób szansę na przybliżenie pokoju, a przede wszystkim uratowanie własnego życia.

Każdy, kto odmówi bycia okupantem, przybliży pokój. Dla tych, którzy wybiorą drogę okupanta – nie będzie litości!

Przywieziono cię na naszą ziemię, abyś zabił i umarł. Ci z was, którzy nie chcą być mordercą i umrzeć, mogą się uratować. Nie wykonujcie karnych poleceń tych, którzy okłamywali was od lat na temat Ukrainy i Ukraińców

– dodał szef MON.

Dla Ukrainy życie ludzkie jest najwyższą wartością. W celu zachowania życia Ukraińców Ministerstwo Obrony Ukrainy wsparło międzynarodową inicjatywę

– przekazał.

Ukraina chce zapłacić rosyjskim żołnierzom za poddanie się

Ołeksij Reznikow złożył także Rosjanom propozycję, która ma ułatwić im „rozpoczęcie nowego życia”. Ukraina oferuje bowiem rosyjskim żołnierzom „śmierć w niesprawiedliwej wojnie lub pełną amnestię i 5 mln rubli” (około 165 tys. złotych). Nagroda czeka również tych, którzy chcą uciec. Jest to milion dolarów dla pilotów samolotów bojowych i 500 tys. dolarów dla tych, co przylecą helikopterem.

Czy znajdą się chętni i jak wielu ich będzie? Czas pokaże…

Skąd pogrążona w wojnie Ukraina weźmie na to pieniądze?

Fundusze na ten szczytny cel, który ma zbliżyć do zakończenia wojny, będą pochodzić od światowych liderów branży IT.

Źródła: www.rp.pl, www.facebook.com, www.rp.pl
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować