×

Mężczyzna ukradł laptopa z paczkomatu. Może dostać za to 10 lat!

Mężczyzna ukradł laptopa z paczkomatu i grozi mu teraz 10 lat więzienia. Wiele osób jest zszokowanych tą sprawą. Wszystko dlatego, że laptop był wcześniej przez niego zamówiony i opłacony. Czy kara powinna być aż tak wysoka? Do sprawy odniósł się dr hab. Mikołaj Małecki, który prowadzi na Facebooku profilu „Dogmaty Karnisty”.

Mężczyzna ukradł laptopa z paczkomatu. Może dostać za to 10 lat!

Do tych zadziwiających wydarzeń doszło w połowie listopada w Zgorzelcu w województwie dolnośląskim. 26-letni mężczyzna kupił przez Internet laptopa z dostarczeniem do paczkomatu. Gdy otrzymał wiadomość, że jego sprzęt znajduje się już na miejscu, pojechał, aby go odebrać. Jednak z niewiadomych przyczyn nie wyjął go w tradycyjny sposób, a włamał się do skrytki i w ten sposób zabrał zakupiony wcześniej sprzęt.

Po wszystkim został namierzony i zatrzymany przez policję. Wiadomo, że laptop warty był 900 złotych. Teraz za popełnione przestępstwo 26-latek odpowie przed sądem. W wyniku śledztwa i na podstawie zebranych przez policję dowodów młody mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem. Za ten czyn grozi mu nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Okiem karnisty

Wiele osób nie może uwierzyć w to, że 26-latkowi grozi aż tak wysoka kara. O analizę prawną pokusił się dr hab. Mikołaj Małecki, który prowadzi na Facebooku profil o nazwie Dogmaty Karnisty.

Według niego doszło do pomyłki. Uważa, że mężczyzna nie może odpowiadać za kradzież, a jedynie za uszkodzenie drzwiczek lub zamka. Dlaczego? Wyjaśnił w swoim poście, który cytujemy poniżej.

? Policjantów być może zmyliła skondensowana treść art. 279 § 1 k.k. Przepis jest krótki: „Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Cała sytuacja z pewnością wyglądała jak włamanie: uszkodzenie zamka/drzwi, a potem zabranie rzeczy znajdującej się w skrytce.

Być może dlatego uznano, że całe zdarzenie jest właśnie „kradnięciem z włamaniem”, to znaczy zabraniem czegoś z paczkomatu po przełamaniu zabezpieczenia chroniącego rzecz przed jej zaborem.

Nie dostrzeżono, że opis kradzieży z włamaniem podany w art. 279 k.k. należy rozwinąć na podstawie artykułu 278 § 1 k.k. Bo kradzież z włamaniem, oprócz WŁAMANIA, musi być przede wszystkim KRADZIEŻĄ.

A kradzież polega na tym – jak podaje art. 278 – że ktoś „zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą”.

CUDZĄ!

Zamówiony przez klienta komputer z pewnością nie był rzeczą „cudzą” w rozumieniu art. 278/279 k.k. Należał już do mężczyzny, który zamówił towar. Jak czytamy w mediach: „Nie wiadomo, dlaczego 26-latek postanowił włamać się do paczkomatu i zabrać laptopa, za którego wcześniej ZAPŁACIŁ”*. Zatem towar został opłacony i jedyne co pozostało to odebrać go w umówionym miejscu.

Nie da się ukraść własnej rzeczy. Policja powinna pamiętać o tej zasadzie… ?

Zatem nie może być tu mowy o kradzieży z włamaniem. Mężczyźnie nie grozi 10 lat więzienia.

? Człowiek powinien odpowiedzieć karnie tylko za uszkodzenie lub zniszczenie zamka/drzwiczek, które uszkodził zabierając paczkę. Jeśli kwota naprawy przekroczyła 500 zł, było to przestępstwo, jeśli nie – było to wykroczenie (art. 288 k.k., art. 124 k.w.).

W sprawie jest parę znaków zapytania, a przekazy medialne są niestety dość ubogie. Przykładowo: skąd wiedział, w której skrytce jest jego komputer?… ?

Jednak nawet jeśli odbiorca paczki zniszczyłby kilka drzwiczek w poszukiwaniu SWOJEGO laptopa, kwalifikacja prawna czynu nie zmienia się: to nadal niszczenie, a nie kradzież rzeczy.

Jedno zastrzeżenie: gdyby komputer został wysłany „za pobraniem” – i przed otwarciem skrytki należałoby uiścić cenę za zakupiony towar – sytuacja wyglądałaby nieco inaczej.

Można byłoby twierdzić, że komputer był wówczas nadal rzeczą cudzą w sensie dobra prawnego, a jego zabranie po wyważeniu drzwiczek godziłoby w mienie drugiej strony transakcji (która nie otrzymała zapłaty – więc doszło do jej pokrzywdzenia). Taki czyn byłby więc chyba kradzieżą z włamaniem. (Warte skonsultowania z jakimś Cywilistą/ką).

Dziękuję za sygnały o tej ciekawej sprawie! ?

Źródła: www.facebook.com, wydarzenia.interia.pl, tvn24.pl
Fotografie: Inpost/Zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Inpost

Może Cię zainteresować