×

Za dwa tygodnie zmiana czasu na zimowy! Najprawdopodobniej to już ostatnia

Ujednolicenie zmiany czasowej w Unii Europejskiej? Już niedługo ma się tak stać. Wspólnota właśnie pracuje nad tym, aby znieść podział czasu na letni i zimowy na swoim terenie. Europoseł PiS ujawnił, kiedy ma się to stać. Wiadomo też, na jakim etapie są prace nad zmianą wszystkich potrzebnych przepisów.

Już niedługo czeka nas kolejna zmiana czasu

Już za dwa tygodnie, czyli w nocy z 30 na 31 października, będziemy przesuwać wskazówki z godziny 3:00 na 2:00. Stanie się to, co wszystkie śpiochy lubią najbardziej, czyli zyskamy dodatkowa godzinę snu! Jednak nie wszystkim odpowiadają zmiany czasu.

W Sejmie już od kilku lat trwa dyskusja nad tym, czy powinniśmy przestawiać zegarki. W ostatnim czasie pojawiły się aż dwa projekty ustawy, która miałaby znieść zmianę czasu. Jeden z nich przygotował PSL, a drugi został podpisany przez Lewicę, Konfederację, Koalicję obywatelską oraz część posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Dziambor, poseł Konfederacji, nie tak dawno temu podkreślał, że przestawianie zegarków jest bez sensu. Z kolei posłanka Lewicy Joanna Senyszyn w rozmowie z portalem Fakt.pl powiedziała:

Jak najbardziej popieram tę ideę. To nie ma sensu ekonomicznego

Ujednolicenie zmiany czasowej w Unii Europejskiej

Polska nie może jednak sama tego zrobić. Wszystko przez to, że na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa unijna z 2000 roku. Reguluje ona kwestię zmiany czasu.

Chodzi o to, że jesteśmy częścią wspólnego rynku z innymi krajami Unii i nie możemy zrobić niczego na własną rękę. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski w rozmowie z portalem Fakt.pl powiedział:

Dyrektywa wskazuje jasno, że wszystkie kraje wspólnoty mają zmieniać czas jednocześnie i jest to motywowane takimi praktycznymi problemami do rozwiązania, jak harmonizacja komunikacji i transportu. Są badania, które potwierdzają, że harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności. Na pewno z punktu widzenia medycznego dowiedziono, że dla samopoczucia psychicznego mieszkańców lepiej czasu nie przestawiać.

Kiedy nastąpi ujednolicenie stref czasowych na terenie Unii Europejskiej? Karol Karski zakłada dość szybki termin:

Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym

Cieszycie się?

Źródła: www.fakt.pl, warszawawpigulce.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować