×

„UFO: Oni już tu są”. Mieszkańcy polskiej wsi przerwali zmowę milczenia

UFO to temat, który od dekad rozpala umysły ludzi na całym świecie. Do tej pory głównymi źródłami informacji o hipotetycznych obcych cywilizacjach czy rzekomych kontaktach z istotami z innych wymiarów były produkcje amerykańskie. Teraz to się zmieniło! Dzięki filmowi „UFO: Oni już tu są” w reżyserii Beaty Migas Polska doczekała się pierwszego dokumentu poświęconego fenomenowi UFO.

UFO: technologia czy duchowość?

Tematyka szeroko pojętych zjawisk niewyjaśnionych wywołuje skrajne reakcje. Z jednej strony istnieje spore grono sympatyków tajemnic i wszystkiego co niezbadane. Ludzi, którzy co prawda z wielką otwartością podchodzą nawet do najdziwniejszych zagadnień, ale jednocześnie nie potrafią wyczuć granicy pomiędzy tym co prawdopodobne, a tym co stanowi jedynie ich pragnienie. Z drugiej strony znajdują się sceptycy, dla których sam fakt prowadzenia badań „ufologicznych” wydaje się niedorzeczny.

Reżyser Beata Migas postanowiła przyjrzeć się argumentom obu środowisk i w oparciu o szeroki materiał dowodowy pochodzący z polskiego Roswell, jakim jest Wylatowo stworzyć film, który raz na zawsze rozprawi się ze wszelkimi mitami narosłymi wokół zjawiska UFO.

Podczas realizacji filmu „UFO: Oni już tu są” przekonałam się, dlaczego podejmowanie tematu zjawisk niewyjaśnionych nastręcza tak wielu trudności. Na dobrą sprawę nie istnieją naukowcy, którzy zechcieliby zbadać ten fenomen przy pomocy konwencjonalnych metod. Uniwersytety nie mogą ryzykować utraty dobrego imienia angażowaniem się w działania balansujące na pograniczu pseudonauki. W efekcie jedynymi osobami uczestniczącymi w poszukiwaniach prawdy są amatorzy, określający siebie mianem „ufologów”. Biorąc pod uwagę, że nie istnieje taka nauka jak ufologia, badacze nie mogą oczekiwać, że ktokolwiek będzie traktował ich dociekania poważnie. I tak tworzy się błędne koło

– mówi nam Beata Migas.

UFO: Oni już tu są

W trakcie produkcji dokumentu ekipa filmowa odkryła nieprawdopodobną sieć powiązań, łączących kluczowe w historii Wylatowa postaci.

Największym graczem w dziedzinie UFO jest branża ezoteryczna. Na dobrą sprawę nie da się znaleźć żadnej osoby, zainteresowanej badaniem zjawisk niewyjaśnionych, która w jakikolwiek sposób nie byłaby związana z ruchem New Age. Łączenie UFO z duchowością to powszechna praktyka, służąca wykorzystywaniu zjawisk niewyjaśnionych do własnych celów. Pewne środowiska ośmieszają wręcz temat UFO przez dowiązywanie do niego absurdalnych hipotez filozoficznych czy religijnych. W rezultacie, zamiast skupić się na możliwym do zbadania aspekcie technologicznym, dyskusje toczą się w sferze przeczuć i domysłów

– opowiada Beata Migas.

UFO w Wylatowie

Na początku XXI wieku liczące 600 mieszkańców Wylatowo zapracowało na miano polskiego Roswell. Pojawiające się rokrocznie piktogramy, znaki na zwierzętach, energie na ludziach oraz tajemnicze obiekty świetlne i towarzyszące im anomalie elektromagnetyczne jak magnes przyciągały ufologów z całego kraju, pragnących zdobyć w tym miejscu niepodważalny dowód na istnienie obcych cywilizacji.

W domu miejscowego rolnika Jerzego Szpuleckiego powstała baza, z której przez długie lata prowadzono monitoring okolicznych pól. Do wsi zjeżdżali również naukowcy, którzy za pomocą specjalistycznych badań z wykorzystaniem czujników Geigera, impulsów radiowych czy biochemii chcieli znaleźć logiczne wyjaśnienie niepojętych zjawisk. To właśnie w tym miejscu po raz pierwszy zarejestrowano zjawisko wahnięcia czasu. Jak dotąd, nikt jednak nie zdecydował się na udostępnienie wyników analiz laboratoryjnych oraz kluczowych nagrań pochodzących z Wylatowa.

Dopiero reżyser Beata Migas zdołała dotrzeć do dotąd niepublikowanych materiałów, które pozwalają zrozumieć, czym były fenomeny obserwowane we wsi w latach 2000-2006. Wbrew pozorom w niewielkiej wsi na Kujawach wcale nie było tak spokojnie, jak mogłoby się wydawać. Pomimo upływu lat, mieszkańcy dbają o to, aby tajemnice pozostały nietknięte. Ekipie filmowej udało się jednak przebić przez zmowę milczenia.

UFO: Oni już tu są

„UFO: Oni już tu są”: gdzie obejrzeć?

Film „UFO: Oni już tu są” od 8 kwietnia 2022 roku można oglądać w serwisie CDA. Seans przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom niezbadanych fenomenów, ale także widzom spragnionym intrygujących wątków i nagłych zwrotów akcji. Film stanowi śledztwo, ujawniające skrywane przez lata intrygi, kłamstwa i konflikty, w które popadali ludzie zaangażowani w akcję monitoringu wylatowskich pól.

Dzięki znakomicie przeprowadzonym wywiadom, spotkaniom ze świadkami oraz zgromadzeniu pokaźnej ilości materiałów archiwalnych powstał film, który raz na zawsze rozprawia się z mitami narosłymi wokół sprawy Wylatowa. „UFO: Oni już tu są” przez pryzmat nieszablonowych postaci takich jak Janusz Zagórski, Robert Bernatowicz, Jerzy Szpulecki czy jasnowidz Krzysztof Jackowski przedstawia szczegółowe okoliczności zjawisk niewyjaśnionych, do których na początku XX wieku dochodziło we wsi.

Film „UFO: Oni już tu są” reż. Beaty Migas można obejrzeć poniżej:

Może Cię zainteresować