×

W tym kraju dzieci mają pójść do szkół w wakacje. „Nadrobią zaległości”

Uczniowie wrócą do szkół w wakacje, żeby nadrobić zaległości, a przede wszystkim nauczyć się znowu funkcjonować z grupie. „Opracowaliśmy plan wsparcia”.

Skutki lockdownu

Włochy należą do krajów europejskich najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa. Wiosną ubiegłego roku świat obiegły alarmujące informacje o przepełnionych szpitalach i pacjentach umierających na korytarzach. Rok później, w marcu 2021 roku sytuacja znów była dramatyczna. W ogromnej części regionów wprowadzono tak zwany twardy lockdown, zamykając wszystko, ze szkołami, przedszkolami i żłobkami włącznie. Przed wyjściem z domu, choćby w celu wyprowadzenia psa, trzeba było wypełnić dokument, określając trasę i cel.

Odkąd liczba zachorowań na Covid-19 zaczęła spadać, Włosi zastanawiają się, jak przywrócić do aktywności przygnębione wielomiesięcznym zamknięciem społeczeństwo. Dla obywateli tego kraju, dla których przebywanie z innymi ludźmi, jest kwintesencją życia, lockdown okazał się bardzo dotkliwy.

Uczniowie wrócą do szkół w wakacje

W tej sytuacji pojawił się pomysł, by wykorzystać wakacje na odbudowanie zerwanych więzi społecznych. Włoskie ministerstwo edukacji proponuje specjalny program edukacyjny „Lato w Szkole”. Miałby być dobrowolny i składać się głównie z aktywności fizycznej i nauki funkcjonowania w grupie. W planach są zajęcia laboratoryjne, praca w grupach, debaty, dodatkowe kursy z wybranych przedmiotów, wizyty w muzeach, teatrach i kinach oraz zajęcia sportowe.

Jak donosi Corriere della Sera, ma objąć dzieci i młodzież w wieku od 3 do 18 lat. Jak przekonuje minister Patrizio Bianchi:

Nie do przecenienia byłaby szansa na odbudowę więzi wśród młodych. Kryzys sanitarny nieuchronnie uwypuklił wcześniejsze problemy, ukazał nierówności i zwiększył trudności. Dlatego opracowaliśmy plan wsparcia, pomostu między tym rokiem szkolnym a następnym, będącego dla dzieci i młodzieży okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności i powrotu do życia w grupie. Letnia szkoła czasów pandemii ma być pełna serdeczności, pomagać uczniom po trudnym okresie spędzonym na nauce w domu i bez codziennych kontaktów z rówieśnikami.

Co sądzicie o tym pomyśle?

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Może Cię zainteresować

zamknij