×

OC będzie droższe? Niedługo wchodzą w życie nowe przepisy

Inflacja dotyka wszystkiego. Doświadczają jej również – a może przede wszystkim – kierowcy. Widzimy to po cenach benzyny czy oleju napędowego, które w ostatnich miesiącach wystrzeliły w górę i to dosłownie. Niewykluczone natomiast, że osoby posiadające samochody już niebawem będą musiały zajrzeć do swoich portfeli jeszcze głębiej. Czy ubezpieczenie OC będzie droższe? Trzeba się z tym liczyć. Co więcej, może to mieć miejsce już w najbliższej przyszłości, gdyż firmy ubezpieczeniowe lada dzień dostaną dostęp do informacji o punktach karnych kierowców.

Od 17 czerwca ubezpieczenie OC będzie droższe?

Obowiązkowe polisy ubezpieczeniowe OC samochodów wciąż są w Polsce stosunkowo tanie w porównaniu do cen w krajach zachodnich. Czy to się niebawem zmieni?

ubezpieczenie OC będzie droższe
Pixabay

Zgodnie z przepisami 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe otrzymają dostęp do bazy punktów karnych. Pojawiły się zatem pogłoski, że od ilość „zgromadzonych” punktów karnych będzie zależeć oferta ubezpieczeniowa – im więcej punktów, tym więcej wydamy na OC.

Wyliczenia oferty miałyby się odbywać za sprawą specjalnych algorytmów. Otwartą kwestią pozostaje wycena polis dla kierowców, którzy gromadzą punktu karne, np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, złe parkowanie itd., ale nie powodują żadnych szkód. Tymczasem to właśnie szkody są dla ubezpieczyciela kwestią najistotniejszą.

ubezpieczenie OC będzie droższe
Pixabay

Może się okazać, że za ubezpieczenie więcej zapłaci ten, kto ma w swojej historii np. szkody parkingowe lub kolizje, niż kierowca z ciężką nogą, który nigdy nie uszkodził pojazdu (nie obciążył wykupionej polisy). Na szczegóły wciąż jest jeszcze za wcześniej. Z pewnością poznamy je już niedługo.

Kogo z pewnością nie będą dotyczyć nowe przepisy?

Reasumując, dostęp do bazy punktów karnych przekazany firmom ubezpieczeniowym może, ale nie musi wpłynąć na podwyżkę polisy. Pewne jest natomiast, że kierowcy, którzy nie mają własnego pojazdu tj. poruszają się np. samochodami z wypożyczalni lub autami firmowymi, nie zostaną objęci nowymi przepisami. Ich wykroczenia nie będą wpływać na podwyżkę OC – sami nie ubezpieczają żadnego auta.

Myślicie, że finalnie ubezpieczenie OC będzie droższe?

Źródła: www.auto-swiat.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij