×

Typowy polski Janusz na wakacjach? Ten klip powinni zobaczyć wszyscy!

Jest w średnim wieku, ma wąsy i duży brzuch. Zazwyczaj nosi biały podkoszulek na ramiączkach, a do sandałów zakłada wysokie skarpety. Jego nieodłącznym atrybutem jest reklamówka z dyskontu. Jak wygląda typowy polski Janusz na wakacjach? W przewrotnym spocie, przygotowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, to nie „Janusz” ma powody do wstydu. To naprawdę trzeba zobaczyć!

Jak wygląda typowy polski Janusz na wakacjach?

Od morza, aż do Tatr, Polska na śmieciach stoi. Śmieci zobaczymy w górach, na plażach, nad jeziorami, w lasach. Choć każdy z nas chce odpoczywać tam, gdzie jest ładnie i czysto, tylko niewielu dba o to, żeby zostawić po sobie porządek. Śmieci walające się na górskich ścieżkach, leśnych polanach czy plażach, to naprawdę smutny widok. Ale czy dziwi kogoś z nas?

Gdy turyści ruszają na letni wypoczynek, często zapominają o dobrych manierach. Nie pomagają prośby i apele. Puszki, butelki, opakowania po chipsach, ciastkach i wiele innych odpadów, można znaleźć dosłownie wszędzie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku postanowił powalczyć o lepszą, czystszą Polskę, edukując turystów w dość nietypowy sposób. Powstał 45-sekundowy klip, który promuje kampanię ekoTurysta. W materiale pokazano, co jest prawdziwym obciachem!

„Nie rób obciachu”

W klipie widzimy brzuchatego mężczyznę z wąsem, który jedzie na plażę rowerem. Ma na sobie biały podkoszulek, klapki i skarpety, na kierownicę założył siatkę z piwami. W skrócie: w materiale widzimy stereotypowego polskiego Janusza. Ludzie, których spotyka mężczyzna, śmieją się z niego i wytykają go palcami. Ale czy na pewno to nasz „Janusz” ma powody do wstydu? A może to ci, którzy zostawiają po sobie tony śmieci, zasługują na miano „Janusza”?

Wydaje ci się, że wiesz, co jest prawdziwym obciachem? Nie rób obciachu

— mówi lektor w filmie, który podbija sieć.

Klip jest pomysłowy, zabawny, błyskotliwy, z pozoru lekki, ale naprawdę daje do myślenia. I miejmy nadzieję, że jego popularność sprawi, że niektórzy turyści uderzą się w pierś…

W ostatnich dniach na tatrzańskie szlaki wyruszyło ponad 3 tys. wolontariuszy. Zebrali oni… 352 kg śmieci. A to i tak znacznie mniej, niż w ubiegłym roku.

Fotografie: Facebook.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij