×

Ten objaw na twarzy zwiastuje rychłą śmierć. Mówił o tym już antyczny medyk

„Twarz Hipokratesa” zapowiada rychłą śmierć. Zdaniem greckiego lekarza zwanego ojcem medycyny twarz człowieka, który zbliża się do śmierci, wyraźnie się zmienia. Czym jest „Twarz Hipokratesa” i na czym polega to zjawisko? Wyjaśniamy poniżej.

„Twarz Hipokratesa” zapowiada rychłą śmierć

Hipokratesa nieprzypadkowo nazwano ojcem medycyny. Żył na przełomie V i VI w. p.n.e. Uczony eksperymentował i poświęcił wiele czasu na poznawaniu ludzkiej natury, aby poprawić egzystencję ludzi. To od niego pochodzi nazwa przysięgi lekarskiej, która używana jest do dziś. Dodatkowo, wprowadził do terminologii lekarskiej wiele fachowych pojęć, np. diagnosis (rozpoznanie), thearapia (leczenie), prognosis (rokowanie), czy epidemia.

Jego założenia były dość niekonwencjonalne, jak na tamte czasy. Uważał on bowiem, że choroby to nie kara zsyłana przez bogów, ale przebieg w pełni naturalny. Twierdził również, że to higiena i dieta są podstawą zdrowia. Dodatkowo medyk zauważył charakterystyczne zmiany pojawiające się na twarzy pacjenta u kresu życia. Inaczej „twarz Hipokratesa” zapowiada rychłą śmierć.

Pixabay

Pixabay

Taki wygląd zapowiada rychłą śmierć

Charakterystyczne cechy „twarzy Hipokratesa” to:

  • Zapadnięte policzki oraz skronie,
  • wyostrzony, pozornie dłuższy nos,
  • twarda, sucha i napięta skóra twarzy,
  • zimne i wyciągnięte uszy o zniekształconych płatkach,
  • blady lub ziemisty koloryt skóry,
  • spierzchnięte i sine usta,
  • suchy język.

Według Hipokratesa, jeżeli wyżej wymienione objawy nie ustępowały przez kilka dni, to oznaczało to rychłą śmierć pacjenta. Tymczasem lekarze wykonują szczegółowe badania, które wykrywają choroby we wczesnym stadium. Jednocześnie zaburzenia organizmu tj. coraz słabsza praca serca, spadek wydolności układu krążenia czy skrajne niedożywienie mogą objawiać się w taki sposób, jaki opisał antyczny lekarz.

„Twarz Hipokratesa” występuje szczególnie u osób cierpiących na cholerę. W ostatecznej fazie choroby wykończenie i odwodnienie
pacjentów prowadzi do tego, że przeraźliwie zmienia się ich wygląd. W tym przypadku lekarze często do opisu objawów choroby dołączają adnotację: „twarz Hipokratesa”.

Źródła: portal.abczdrowie.pl, zdrowie.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay