×

TVN24 może zniknąć z telewizji? KRRiT wciąż nie przedłużyła stacji koncesji

TVN24 może zniknąć z telewizji? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal analizuje wniosek TVN Grupy Discovery w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie TVN24. Czas na decyzję się kurczy. Wkrótce nadawca może mieć duże problemy.

1,5 mln złotych kary

TVN i KRRiT toczą spory nie od dziś. W grudniu 2017 roku obecny skład KRRiT nałożył na stację rekordowo wysoką karę. Stacja miała zapłacić prawie 1,5 mln złotych. Za co?

Chodziło o relacjonowanie wydarzeń sejmowych, podczas gdy PiS przegłosował szereg kontrowersyjnych ustaw w Sali Kolumn, ale bez obecności działaczy opozycyjnych. W uzasadnieniu do nałożonej kary finansowej KRRiT podało, że TVN24 dopuściło się „propagowania działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”. O sprawie zrobiło się głośno, a na KRRiT wylała się fala krytyki, także ze strony Departamentu Stanu USA. W rezultacie grzywnę uchylono po niespełna miesiącu.

Do spięcia doszło także pod koniec ubiegłego roku, gdy przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wezwał TVN24, by w stacji nie używano sformułowań typu „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej”. Jednak stacja nie przejęła się wezwaniem.

Twitter

Twitter

TVN24 może zniknąć z telewizji?

Czy finałem sporów na linii TVN – KRRiT będzie zniknięcie stacji z telewizji? Chociaż aktualna koncesja TVN24 wygaśnie 26 września 2021 roku, nadal nie wiadomo, jaką decyzję podejmie KRRiT.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli firmie zależy na przedłużeniu koncesji na nadawanie, musi złożyć odpowiedni wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rok przed upływem terminu aktualnego pozwolenia. Grupa Discovery, do której należy TVN24, dopełniła formalności w lutym 2020 roku. Minął zatem ponad rok, a KRRiT nadal nie ustosunkowało się do wniosku. Ponoć Rada nadal „analizuje dokumenty”.

Co jeśli koncesja TVN24 nie zostanie przedłużona? Stacja mogłaby się wówczas ubiegać o koncesję w innym kraju. Ale to wiązałoby się prawdopodobnie ze zmianą siedziby stacji i problemami nadawcy.

Jeżeli KRRiT nie wyda do września żadnej decyzji lub odmowną, pomimo braku przesłanek do odmowy udzielenia koncesji na kolejny okres, nie można wykluczyć odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa względem TVN S.A

– wyjaśnia Wojciech Szymczak z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z wirtualnemedia.pl.

W skrócie: Skarb Państwa będzie musiał wypłacić TVN odszkodowanie, jeśli KRRiT nie udzieli koncesji mimo braku wyraźnych przesłanek.

Dla porównania, w 2011 roku udzielenie stacji koncesji trwało 4 miesiące od momentu złożenia wniosku.

Fotografie: popularne.pl

Może Cię zainteresować