×

Tusk chce cofnąć podwyżki rat kredytów „do poziomu z końca roku”

Donald Tusk chce cofnąć podwyżki rat kredytów i wprowadzić „obligacje antydrożyźniane”. „Ustalmy maksymalną ratę kredytu hipotecznego na poziomie z końca 2021 r.” – zaapelował podczas zjazdu Platformy Obywatelskiej.

Rada Krajowa PO

W środę po godz. 11 w Warszawie rozpoczęła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Poruszano ważne dla Polski i Polaków tematy. Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący PO Donald Tusk.

Spotykamy się w szczególnym dniu. Nasza scenografia przypomina o zbliżających się świętach, które zwiastują nadzieje, o którą tak trudno dziś w Ukrainie, ale i w wielu polskich domach. Wszyscy jesteśmy pod przygniatającym wrażeniem tego, co dzieje się u naszych wschodnich przyjaciół

– zaczął Tusk.

Potem przewodniczący PO poruszył temat stale rosnącej inflacji.

Zaraza, drożyzna, wojna i jej konsekwencje dla Polski. Musimy wyjść z tego mroku. Polska musi się odrodzić, ale ma dziś pecha do rządzących. Naszym zadaniem jest to, by ten czas zakończył się jak najszybciej

– podkreślił lider PO.

Tusk chce cofnąć podwyżki rat kredytów

Podczas Rady Krajowej PO Donald Tusk przedstawił trzy projekty ustaw. Pierwszy z nich dotyczy 20 proc. podwyżki dla tzw. strefy budżetowej.

Mamy już w ręku, decyzją Senatu, 20 proc. podwyżkę dla nauczycieli. Senatorowie PiS głosowali przeciw, ale w Senacie mamy większość. Już dziś Sejm może to zatwierdzić.

– przekonywał lifer PO.

Prezydent Duda i premier Morawiecki zafundowali 60 proc. podwyżki politykom, bo „wzrosły koszty utrzymania”. Kiedy prosi o to kolejarz albo nauczycielka, władza myśli, że będą pracować za miskę ryżu

– mówił.

Kolejne propozycje dotyczą ustalenia maksymalnej raty kredytu hipotecznego na poziomie z końca 2021 roku i emisji obligacji antydrożyźnianych.

Przypomnijmy: 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. To była siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Dzisiaj odbyło się też posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zajmowała się wnioskiem prezydenta RP o powołanie Adama Glapińskiego na kolejną kadencję prezesa NBP.  Atmosfera była napięta.

Upolitycznił pan politykę monetarną, osłabiał pan przez wiele lat złotówkę. Namawiał pan obywateli do brania kredytów i nie reagował kiedy rząd w sposób nagminny wprowadzał różne bodźce inflacyjne

– mówiła posłanka koła Polska 2050 Paulina Hennig-Kloska.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować