×

Trwa akcja wydobycia niewybuchu w Świnoujściu. Konieczna ewakuacja mieszkańców

Trwa akcja wydobycia niewybuchu z okresu II wojny światowej. Ewakuowano mieszkańców dzielnicy Warszów w Świnoujściu. Przygotowania trwały ponad rok. To największa tego typu akcja w Europie.

Kłopotliwe znalezisko

Największy w Europie niewybuch z czasów II wojny światowej od 75 lat spoczywał na dnie kanału Piastowskiego. Został odkryty  podczas pogłębiana toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Po ponad rocznych przygotowaniach służby przystąpiły dzisiaj do neutralizacji ważącej ponad 5 ton brytyjskiej bomby lotniczej Tallboy.

Same materiały wybuchowe ważą około 2,5 tony. W brytyjskiej bombie znajduje się ładunek o sile odpowiadającej ponad 3,5 tonom trotylu. Wszystkie działania muszą być precyzyjnie wykonane i skoordynowane. 41. Zespół Rozminowania Grupy Nurków Minerów ze świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przygotowywał się do neutralizacji niewybuchu od wielu miesięcy.

Akcja potrwa 5 dni. Jak tłumaczy w Onecie dowódca zespołu nurków minerów, chorąży marynarki Michał Jodłowski:

Tutaj nie ma mowy o pominięciu któregokolwiek z kroków. Pierwszy z nich będzie najtrudniejszy. Tallboy jest w większości zasypany w piaszczystym dnie. Trzeba usunąć ponad metrową warstwę piachu. Musimy wyrównać poziom gruntu do poziomu bomby. Faza odsłaniania tego obiektu będzie bardzo trudnym i powolnym procesem.

Trwa akcja wydobycia niewybuchu

Tallboy będzie neutralizowany metodą deflagracji, polegającą na stopniowym wypalaniu materiałów wybuchowych.
Na czas trwania akcji nurków minerów ewakuowano kilkuset mieszkańców dzielnicy Świnoujścia, Warszowa, mieszkających w promieniu 2,5 km wokół niewybuchu. Wstrzymano kursowanie promów „Centrum”. Mieszkańcy miasta i turyści mogą korzystać jedynie z przeprawy „Warszów”.

Na dzisiaj zaplanowano oczyszczanie dna wokół niewybuchu, aby można było przystąpić do deflagracji. Jeśli zakończy się ona sukcesem, będzie można podjąć niewybuch z wody. Zanim jednak to się stanie, trzeba będzie przeprowadzić jeszcze szerzej zakrojoną ewakuację.

Od dzisiaj wszyscy mieszkający w promieniu 2,5 km od niewybuchu, muszą na kilka godzin dziennie opuszczać swoje domy i miejsca pracy. Wszyscy mają nadzieję, że neutralizacja Tallboya zakończy się sukcesem i umożliwi powrót do normalnego życia.

Rozpoczęła się operacja neutralizacji bomby lotniczej "Tallboy" – największego niewybuchu znalezionego w historii…

Opublikowany przez Marynarka Wojenna RP Poniedziałek, 12 października 2020

Źródła: www.onet.pl, www.facebook.com, swinoujscie.naszemiasto.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij