×

Pojawiły się kleszcze dwukrotnie większe niż do tej pory! Dotarły już do Niemiec

Ogromne tropikalne kleszcze dotarły do naszych zachodnich sąsiadów. Są dużo większe od tych, z którymi zmagaliśmy się do tej pory w Europie. Do Niemiec najprawdopodobniej trafiły przez ptaki. Mogą przenosić bardzo niebezpieczne choroby.

Tropikalne kleszcze trafiły do Niemiec

Według doniesień niemieckich mediów, afrykańskie kleszcze najprawdopodobniej trafiły do Niemiec jeszcze w zeszłym roku. Jednak żerować zaczęły dopiero teraz, w okresie wzmożonych upałów. Larwy kleszczy z rodzaju hyalomma zwykle gnieżdżą się w piórach ptaków, stąd specjaliści wnioskują, że właśnie w ten sposób trafiły do naszych zachodnich sąsiadów.

Tropikalne kleszcze są znacznie większe od tych, które znamy. Osiągają długość około dwóch centymetrów i wyróżniają się pomarańczowymi paskami. Od kleszczy europejskich różnią się też sposobem, w jaki „polują” na ofiarę. Nie muszą chować się w trawie i krzakach, ponieważ same są w stanie bez większego problemu pokonać nawet 100 metrów.

Tropikalne kleszcze mogą być niebezpieczne dla ludzi

Hyalomma zwykle żywi się krwią dużych ssaków, takich jak chociażby konie, na których żerowały właśnie w Niemczech. Na razie nie stwierdzono tam przypadków tropikalnych kleszczy atakujących ludzi, jednak to nie znaczy, że nie mogą żywić się krwią człowieka. Podobnie jak europejskie pajęczaki mogą przenosić boreliozę i zapalenie mózgu, a poza tym również gorączkę kleszczową.

Najprawdopodobniej nie mamy się czego obawiać, ponieważ na razie w Niemczech zauważono jedynie kilka sztuk tych pajęczaków. Jest mało prawdopodobne, by do Europy trafiło na tyle tropikalnych kleszczy, żeby zaczęły się rozmnażać, tworząc tym samym większe niebezpieczeństwo.

Może Cię zainteresować

zamknij