×

70-latka zginęła w wielkanocny poranek. Tragiczny wypadek na przejeździe

Tragiczny wypadek w Rożnowie. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem. Kierująca pojazdem starsza kobieta nie przeżyła.

Tragiczny wypadek w Rożnowie

Jak informuje serwis Oborniki Nasze Miasto, do tragicznego wypadku doszło po godz. 9 w Niedzielę Wielkanocną (4 kwietnia) w Rożnowie pod Obornikami (woj. wielkopolskie). Z nieustalonych dotąd przyczyn kierująca osobowym citroenem wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowy na ulicy Cmentarnej, gdzie zderzył się z przejeżdżającym pociągiem Interegio Poznań – Piła.

Uderzenie było tak silne, że kompletnie zniszczony samochód ciągnięty był przez pociąg jeszcze kilkaset metrów. W środku znajdowało się około 30 osób. Jak informuje dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, żadnemu z pasażerów nic się nie stało:

Kierująca pojazdem osobowym ze względu na liczne obrażenia zmarła

Na miejscu działała obornicka policja oraz straż pożarna. Wezwano również prokuraturę. Ruch kolejowy tymczasowo wstrzymano. Z wstępnych informacji wiemy, że kierująca pojazdem to 70-letnia mieszkanka Obornik.

Trwa ustalanie okoliczności tragicznego wypadku. PROSIMY O BEZPIECZNĄ JAZDĘ!

– czytamy w komunikacie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Obornikach.

Przejazdy kolejowe

Każdego roku na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Samochód w starciu z pociągiem nie ma praktycznie żadnych szans. Jeden błąd nieostrożnego kierowcy może doprowadzić do tragedii. Jeżeli wyjdzie z tego żywy, może narazić się na mandat.

W ustawie o „Prawo w ruchu drogowym” nie ma osobnego rozdziału poświęconego regulacjom obowiązującym na przejazdach kolejowych. Stosowne informacje zawiera akapit o przecinaniu się kierunków ruchy. Artykuł 28.1 kodeksu drogowego przedstawia sprawę jasno:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

O zbliżaniu się do przejazdu kolejowego informuje odpowiednie oznaczenie. Najczęściej spotykanym jest znak A-9 w kształcie trójkąta przedstawiający płotek na żółtym tle. Dla kierowcy jest to jasny sygnał, że zbliża się do przejazdu z zaporami.

Kolejnym jest znak z lokomotywą, który oznacza brak zapór. Zazwyczaj widnieje pod nim tabliczka T-7 ilustrująca układ torów względem jezdni. Równie charakterystyczny jest krzyż świętego Andrzeja. Informuje on kierowców, że przeszkoda na drodze jest większa i należy przygotować się na przejazd, zawierający więcej niż jeden tor.

Źródła: www.gov.pl, oborniki.naszemiasto.pl, www.gov.pl, moto.pl
Fotografie: KPPSP Oborniki (miniatura wpisu), KPPSP Oborniki

Może Cię zainteresować