×

Tragedia w Budapeszcie. Na Dunaju zatonął statek z turystami. Są ofiary śmiertelne

Tragedia w Budapeszcie. Wczoraj wieczorem na Dunaju wywrócił się statek turystyczny żeglugi śródlądowej „Hableany” (Syrenka). Uczestnikami rejsu byli głównie turyści z Azji. Nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Tragedia w Budapeszcie. Jak doszło do nieszczęśliwego wypadku?

Do tragicznego zdarzenia doszło w pobliżu gmachu węgierskiego parlamentu. Jak relacjonują świadkowie, 27-metrowa łódź o dwóch poziomach miała wywrócić się i zatonąć tuż po tym, jak została staranowana przez inną płynącą po rzece jednostkę.

Akcja ratownicza wciąż trwa

Bilans tragicznego wypadku, do którego doszło na Dunaju, jest porażający. Na pokładzie znajdowało się wówczas 35 osób – 30 turystów, trzech przewodników oraz dwóch Węgrów z obsługi statku. Na chwilę obecną wiadomo o 7 ofiarach śmiertelnych (ich ciała wydobyto z Dunaju), choć wiele wskazuje na to, że będzie ich więcej. 7 kolejnych osób zostało uratowane i przetransportowane do szpitala, podczas gdy los pozostałych 21 nadal jest nieznany – donosi stacja telewizyjna M1. Akcja ratownicza wciąż trwa. Uczestniczy w niej statek pożarniczy, podczas gdy znajdujące się w pobliżu statki oświetlają miejsce, gdzie zatonęła „Syrenka”

Ratownicy stoją przed bardzo trudnym zadaniem

Akcja ratownicza jest znacznie utrudniona ze względu na temperaturę wody, która ma zaledwie 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo poziom Dunaju jest podwyższony po ostatnich ulewach, a na rzece występują silne prądy morskie. W związku z tym ratownicy spodziewają się, że ciała ofiar mogły zostać przeniesione w takich warunkach na duże odległości, wstrzymany został ruch na części Dunaju.

Zważywszy na te wszystkie przeszkody, szanse na znalezienie kogoś żywego są bardzo niewielkie i z każdą kolejną minutą maleją.

Polecane