×

Totalna zmiana pogody! W najbliższy weekend temperatura znacząco wzrośnie

Idzie totalna zmiana pogody! Po mroźnych, zimowych dniach, pora na całkowitą odmianę. Odczujemy pierwszy wyraźny powiew wiosny. Czego możemy się spodziewać w następnych dniach?

Totalna zmiana pogody

Ostatnie tygodnie sprawiły, że wielu z nas zdążyło zatęsknić za wiosną. Arktyczny mróz, duże opady śniegu, zawieje i zamiecie – w wielu rejonach Polski właśnie tak wyglądała codzienność mieszkańców. Ale idzie nowe!

Już wczoraj miejscami pojawiło się sporo rozpogodzeń, jednak w niektórych rejonach, głównie na wschodzie Polski, sypał śnieg. Jedynie nad morze termometry wskazywały około zera. Na przeważającym obszarze kraju temperatura spadła do -3 st. C. W rejonach górskich było jeszcze chłodniej. Nocą termometry wskazywały nawet -19 st. C. Ale dzisiaj rozpoczną się duże zmiany w pogodzie.

We wtorek i w kolejne dni przychodzi inna pogoda niż miało to być, ponieważ według prognozy jeszcze przed weekendem wygrywał chłód, gdzie wartości nocami miały spadać na wschodzie poniżej -20 st. C. Jednak według najnowszych prognoz, modeli i wyników pracy synoptyków zmienia się to. Wygrywa raczej to ciepło

– mówi rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, cytowany przez serwis Radia ZET.

Zdecydowanie najchłodniej będzie na wschodzie kraju. Na północnym wschodzie ok. -1 st. C., natomiast na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu od -6 st. C. do -4. Z kolei na zachodzie możliwe opady śniegu, które mogą się zmienić w marznące opady deszczu. W nocy nadal chłodno, jednak od jutra ciepło będzie coraz śmielej wkraczać w głąb kraju.

Przed nami wiosenny weekend!

Temperatura z każdym dniem będzie coraz wyższa. Wszystko wskazuje na to, że przed nami pierwszy wiosenny weekend! Na zachodzie kraju termometry wskażą nawet 13 st.!

Totalna zmiana pogody
Pixabay

W sobotę i niedzielę to już jest zupełnie wiosna. W sobotę wartości maksymalne na termometrach pokażą nawet 9-10 stopni, a w niedzielę to 13 stopni Celsjusza

– mówi rzecznik IMGW.

Warto jednak pamiętać, że takie ocieplenie może okazać się niebezpieczne. Gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej w połączeniu ze spodziewanymi opadami deszczu, zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami stwarza ryzyko groźnych wezbrań.

Fotografie:

Może Cię zainteresować