×

Toksyczny związek, czyli jak naprawić tego typu relację albo jak z niej wyjść

Toksyczny związek jest określeniem często stosowanym w psychologii i magazynach kobiecych. Niekiedy można odnieść wrażenie, że słowem „toksyczny” określa się każdy związek, który nie jest idealną sielanką. Tymczasem ma ono konkretne znaczenie i warto je poznać, choćby po to, by w porę go rozpoznać i wiedzieć, jak wyjść z toksycznego związku.

Toksyczny związek – jak powstaje?

Toksyczny związek to określenie odnoszące się do relacji, w których czujemy, że naruszane są granice naszego dobrostanu psychicznego lub fizycznego. W toksycznych związkach często dochodzi do manipulacji jednej osoby przez drugą, wykorzystywania, przemocy, która może przybierać różne formy, nie tylko fizyczną, ale i szantażu.

Mechanizmy wchodzenia w toksyczny związek są różne. Jak wyjaśnia dr Robert Kowalczyk, psycholog i seksuolog kliniczny:

W pierwszych relacjach często powielamy schematy wyniesione z domu. Niby oczywista zależność, ale często wyparta czy nie do końca uświadomiona.

Czasem natomiast odnosimy wrażenie, że znaleźliśmy ideał, a prawda wychodzi na jaw z czasem… gdy już trudno pogodzić się z faktem, że mamy do czynienia z toksycznymi ludźmi. Tak bywa z osobowościami psychopatycznymi, która potrafią zrobić piorunująco dobre wrażenie, do tego stopnia, że bliscy ofiary do końca nie potrafią uwierzyć, że taka cudowna osoba potrafi zamienić dom w piekło.

Jak naprawić toksyczny związek?

Przede wszystkim trzeba zacząć od pytania: czy warto? Zdaniem psychologów, decyzja, czy zostać w toksycznej relacji czy z niej wyjść, zależy od stopnia świadomości ofiary.

Na początek warto zdiagnozować swój związek, ocenić, na czym polega jego toksyczność, jakie potrzeby są w nim zaspokajane, a jakie krzywdy wyrządzane. Oszacować szanse na ewentualne zmiany. Warto spojrzeć na swój związek oczami innych osób.

Najlepiej, gdyby to był doświadczony psychoterapeuta. A jeśli nie, to ktoś bliski. Ważne, żeby włączyć kogoś z zewnątrz do swoich rozważań. Jeśli zdecydujemy się na psychoterapię z powodu podejrzeń, że tkwimy w toksycznym związku, zaczynamy od sesji indywidualnych. Z czasem spotkania z terapeutą mogą przekształcić się w terapię par.

Każdy związek jest inny, bo każdy człowiek jest inny. Psychologowie zgodni są co do jednego: jeśli w związku dochodzi do przemocy, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc.

Jak wyjść z toksycznego związku?

Jeśli samodzielnie, przy pomocy wykwalifikowanego psychoterapeuty lub bliskich dochodzimy do wniosku, że nasz partner/-ka nie wykazuje woli zmiany, jedynym wyjście pozostaje opuszczenie toksycznego związku.

To zwykle jest bolesny proces, wymagający dużo siły i odwagi. Tym bardziej lepiej nie przechodzić go w pojedynkę. Istnieje dużo możliwości: można skorzystać z psychoterapii, poszukać grupy wsparcia, posłuchać osób, które były w podobnej sytuacji i udało im się wyjść na prostą. Warto odwrócić swoją uwagę od problemu zajmując się czymś, co nas pasjonowało przed wejściem w toksyczny związek. Wychodzenie z toksycznego związku to też najwyższy czas na to, by określić siebie na nowo, a nie przez pryzmat oczekiwań i wymagań toksycznego partnera.

Psychoterapia pomoże zaś uniknąć popadnięcia w kolejny toksyczny związek po zakończeniu dotychczasowego. Najważniejsze, że nigdy nie jest za późno, by zawalczyć o swoje szczęście.

Źródła: zdrowie.wprost.pl, zwierciadlo.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować