×

To on uratował Christiana Eriksena. Wiemy, komu piłkarz zawdzięcza swoje życie

To on uratował Christiana Eriksena. Gdyby nie szybka interwencja ze strony kolegi z boiska, los piłkarza po ataku serca mógłby się potoczyć zupełnie inaczej. Dzięki prawidłowej reakcji ze strony Duńczyka, 29-latek przeżył.

Dramatyczne wydarzenia na murawie

Euro 2020 dopiero się zaczęło, a już obfituje w niespodziewane zwroty akcji i emocjonujące wydarzenia. Podczas wczorajszego meczu reprezentacji Danii z Finlandią w grupie B miały miejsce istne sceny grozy. Niespodziewanie w 43. minucie spotkanie musiało zostać przerwane.

Pochodzący z Danii piłkarz, Christian Eriksen stracił przytomność i upadł na murawę. Jego niedyspozycję w porę zauważył kolega z boiska, Simon Kjaer. Mężczyzna od razu zareagował zgodnie z zasadami pierwszej pomocy. Piłkarz błyskawicznie przystąpił do reanimacji Eriksena. Sprawdził także, czy nieprzytomny nie połknął języka, ponieważ to mogłoby doprowadzić do uduszenia. Następnie ułożył kolegę w prawidłowej pozycji bocznej. Nikt nie ma wątpliwości, że sprawna reakcja ze strony Kjaera miała niebagatelne znaczenie dla zdrowia Eriksena.

Zaledwie parę sekund później na boisko wbiegli lekarze. Medycy przejęli pacjenta i odtąd to oni prowadzili reanimację piłkarza. Reprezentanci Danii widząc, że sytuacja jest poważna, otoczyli swojego przyjaciela kręgiem, aby ten miał zapewnioną prywatność. Thomas Delaney zwołał całą drużynę i kazał jej ustawić się wokół reanimowanego Christiana Eriksena. Gdy parę minut później na boisko weszła partnerka zawodnika Interu Mediolan, Kjaer oraz Kasper Schmeichel pocieszali ją i przytulali. Pierwsza pomoc trwała kilkanaście minut. Christiana Eriksena zniesiono z boiska na noszach. Na szczęście lekarzom udało się przywrócić mu świadomość. Miał także podany tlen.

To on uratował Christiana Eriksena

Ashlyn Harris, była piłkarka reprezentacji USA przyznała we wpisie w mediach społecznościowych, że postawa piłkarzy z Danii jest godna podziwu. W poście napisała:

Zawodnicy stojący w kole i chroniący swojego brata jak ludzka tarcza to coś, czego nigdy nie zapomnę.

Z kolei Andrew Robertson stwierdził, że właśnie fotografia przedstawiająca krąg piłkarzy powinna być udostępniana w mediach.

To jedyne zdjęcie, które powinno być udostępniane.

Profil SportBible na Twitterze wyraził szacunek dla zachowania Kjaera.

Ogromny szacunek dla Simona Kjæra. Upewnił się, że Eriksen nie zakrztusi się własnym językiem, gdy był nieprzytomny. Upewnił się, że jest ułożony we właściwej pozycji [pozycji bocznej ustalonej – przyp. red.], zmusił drużynę do otoczenia Eriksena, aby media nie filmowały reanimacji i upewnił się, że żona Eriksena otrzymała wsparcie.

Simon Kjaer wykazał się niebywałym spokojem i trzeźwością myślenia. Bez chwili wahania wiedział, co należy zrobić, aby uratować życie kolegi. Zdobył tym ogromne uznanie wśród fanów. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy takie umiejętności mogą okazać się niezbędne.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować