×

To istny Armagedon! Do -40 stopni Celsjusza i 2 metrów śniegu

W Polsce nadal możemy się cieszyć łagodną jesienną aurą. Jednak w Rosji zima zaatakowała szybciej niż zazwyczaj. Pod śniegiem jest już ponad 70% kraju, a zaspy osiągają w niektórych miejscach nawet do kilku metrów wysokości. Rekordowe mrozy w Rosji sięgają nawet -40 stopni Celsjusza. Czy i nam przyjdzie zmagać się z syberyjskim mrozem?

Rekordowe mrozy w Rosji

Rekordowe mrozy w Rosji! Kraj zmaga się z bardzo silnymi, jak na tę porę opadami śniegu i skrajnie niskimi temperaturami. W lodowatych zakątkach Syberii temperatura spada nawet do -40 stopni Celsjusza. Tymczasem w ciągu dnia wcale nie jest lepiej, termometry wskazują tam maksymalnie -20 stopni. Ponad 70 procent powierzchni kraju znalazło się pod śniegiem.

Nad Krajem Krasnojarskim i Jakucją przechodzą potężne zawieje śnieżne, które ograniczają widoczność niemal do zera. Drogi są całkowicie nieprzejezdne, a mieszkańcy muszą oczekiwać na poprawę pogody. Do tego czasu ich wioski pozostaną odcięte od świata.

– informuje serwis Twojapogoda.pl

W Czelabińsku na południu Rosji zaspy sięgają nawet dwóch metrów. W związku z ostatnimi nawałnicami śniegu miasto jest sparaliżowane. Miejscowa społeczność wykopuje specjalne tunele. Natomiast jeśli chodzi o Moskwę, do tej pory docierają tam łagodniejsze powiewy zimy. Pojawiają się tam przelotne opady deszczu ze śniegiem i śnieg, jednocześnie występują bardzo groźne zjawiska lodowe. Synoptycy ostrzegają:

Z każdym dniem 'bomba chłodu’ oraz śnieżyce obejmują tereny coraz bardziej na zachód

Czy oznacza to, że potężne śnieżyce i niskie temperatury dotrą do Polski?

Czy „bomba chłodu” nawiedzi Polskę?

Natomiast, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie „bomba chłodu” z Rosji dotarła do naszego kraju. Istotnie, w nocy możemy spodziewać się lokalnych przymrozków, a w górach już całodniowych mrozów. Według portalu dobrapogoda24.pl będzie miała miejsce następująca sytuacja:

Wówczas do środkowej Europy, w tym do Polski antycyklon skieruje chłodniejsze powietrze. Przymrozki staną się wówczas bardziej powszechne i coraz częstsze, szczególnie nad ranem w rejonach rozpogodzeń i przejaśnień

Na przełomie ostatnich lat możemy zaobserwować ze zima raczej nas nie rozpieszcza. Dodatkowo mroźniejsza pogoda przychodzi do kraju dopiero na przełomie stycznia i lutego. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce tej zimy? Niestety z dokładna prognoza trzeba się jeszcze powstrzymać. Tymczasem nadal będzie cieplej niż zwykle, chmurnie i mglisto a opady śniegu tylko w górach.

*Zdjęcie główne ma charakter poglądowy

Źródła: www.o2.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.twojapogoda.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x