×

To będzie nowy cel Putina? Rosyjski generał wskazał, o jaki kraj chodzi

To będzie nowy cel Putina? Rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie utworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem. To oznacza, że pewien europejski kraj ma poważne powody do niepokoju.

Bitwa o Donbas

Rosja przeprowadza właśnie drugą część „operacji specjalnej”. Mówiąc wprost, chce po prostu opanować Donbas i południową część Ukrainy. Jak dotąd Rosjanom brakuje środków, aby przerwać ukraińską obronę. Według sztabu generalnego sił zbrojnych, największą aktywność odnotowuje się w okolicach obwodu donieckiego i dniepropietrowskiego.

Eksperci wskazują już od tygodni, że Rosja nie zatrzyma się na Donbasie. Te obawy znalazły swoje potwierdzenie w ostatniej deklaracji generała Rustama Minnekajewa, zastępcy dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

To będzie nowy cel Putina?

Wkrótce wojna w Ukrainie może objąć także Mołdawię. Rustam Minnekajew stwierdził, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem. Chodzi o separatystyczny, kontrolowany przez Rosję region Naddniestrza na terytorium Mołdawii.

Od początku drugiej fazy operacji specjalnej, która już się rozpoczęła, dosłownie dwa dni temu, jednym z zadań armii rosyjskiej jest ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą. Kontrola nad południem Ukrainy to kolejna droga do Naddniestrza

– powiedział Minnekajew.

Po drodze jest jeszcze Odessa. Przejęcie wspomnianych terenów sprawiłoby, że Ukraina zostanie odcięta od morza.

Jak można się domyślać, słowa słowa rosyjskiego generała wzbudziły duży niepokój w Mołdawii. Tamtejszy resort spraw zagranicznych wydał komunikat.

Mołdawia uważa te słowa za bezpodstawne i sprzeczne z poparciem Rosji dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju. (…) Mołdawia jest krajem neutralnym i wzywa Moskwę do respektowania tej zasady

– przekazano.

Mołdawia jest jednym z najbiedniejszych pod względem PKB na osobę państw w Europie. To małe państewko, z populacją wielkości zaledwie 2,6 miliona. Nie należy ani do NATO, ani do EU. Mołdawia była znacznie łatwiejszym celem niż Ukraina.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij