×

Ten prosty test polega na tym, aby usiąść i wstać. Jego wynik pokaże, ile lat będziesz jeszcze żyć

Oto pytanie, które każdy z nas zadał sobie przynajmniej raz: Ile lat życia mi jeszcze zostało?

Brazylijski lekarz, Claudio Gil Araujo, stworzył prosty test, który pomoże Ci na nie odpowiedzieć. Możesz go wykonać samodzielnie w domu w zaledwie kilka sekund. Według uczonego, ma on na celu przewidzieć, ile lat życia masz jeszcze przed sobą.

Araujo wymyślił test po zauważeniu u swoich pacjentów (szczególnie tych starszych) trudności z prostymi ćwiczeniami równoważnymi i siłowymi takimi jak zbieranie czegoś z podłogi lub wstawanie z krzesła. Lekarz tłumaczy, że skoro u takich osób zauważalne są problemy z równowagą i kondycją, to jednocześnie możemy stwierdzić u nich większe ryzyko niebezpiecznych wypadków. Zaczął się więc zastanawiać, czy elastyczność, równowaga i siła pacjenta może mieć odniesienie do miary długości życia.

Jeśli pacjent dostanie za zadanie pracę nad swoją sylwetką i formą, prawdopodobnie nie wpłynie to na zmianę jego dotychczasowych przyzwyczajeń i nawyków. Co innego jeśli lekarz stwierdzi, że pozostanie przy aktualnym, „siedzącym” trybie, sprawi, że zostało przed nim jedynie 5 lat życia. Prawdopodobnie będzie wtedy zdecydowanie bardziej skłonny do aktywności ruchowej.

Oczywiście, test nie może być trudny. Jeśli wymagałby specjalistycznych urządzeń i pomiarów, badanie prawdopodobnie nie byłoby dostępne dla wielu ludzi. Araujo i jego współpracownicy opracowali zatem badanie, które nie wymaga żadnego sprzętu, a w dodatku może zostać przeprowadzone w ciągu kilku sekund!

Na czym polega test?

Do przeprowadzenia testu zalecane jest luźne i wygodne, sportowe ubranie.

Zacznij od pozycji stojącej. Bez użycia rąk i dłoni jako dźwigni, wykonaj pełny przysiad, a następnie siad do siadu skrzyżnego.

test-sprawnosci-1

Gdy już usiądziesz wygodnie, spróbuj z powrotem wstać do pozycji stojącej – zrób to również bez pomocy rąk.

test-sprawnosci-2

Test jest oceniany w skali punktowej od 1 do 10 (5 punktów za siadanie, 5 punktów za wstawanie). Po każdorazowym użyciu do pomocy rąk lub kolan należy odjąć 1 punkt. Pół punktu odejmujemy za każdym razem, gdy stracimy równowagę albo gdy zaczyna brakować nam płynności podczas wykonywania ćwiczenia.

Araujo przeprowadził test na ponad 2000 osób w wieku od 51 do 80 lat. Wśród nich wyłonił osoby, które uzyskały liczbę punktów poniżej 8. Okazało się, że były 2-krotnie bardziej narażone na śmierć w przeciągu sześciu najbliższych lat! W przypadku osób, które zdobyły 3 punkty lub mniej, zagrożenie życia było aż 5-krotnie większe! Reasumując, każdy zdobyty dodatkowo punkt w teście zmniejszał próg śmiertelności o 21%.

Bez względu na wiek, test stanowi użyteczny punkt odniesienia dla ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli masz poniżej 50 lat i owe zadanie stanowi dla Ciebie problem, powinien to być wyraźny sygnał do tego, aby zacząć coś z sobą robić! Dobra wiadomość jest taka, że im młodszy jesteś, tym więcej masz czasu na wypracowanie lepszej kondycji.

Spróbuj wykonać test i podziel się z nami swoimi wynikami. Czekamy na odpowiedzi!

Może Cię zainteresować