×

Test online na koronawirusa. Wykonaj go, jeśli podejrzewasz, że się zaraziłeś

Podejrzewasz, że zostałeś zarażony koronawirusem? Możesz to sprawdzić samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Wykonaj test online na koronawirusa, korzystając z bezpłatnej aplikacji, którą udostępniło Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus 11 października

Niedziela w porównaniu z wczorajszym dniem okazała się bardziej łaskawa. W najnowszym raporcie resort zdrowia poinformował o zakażeniu 4 178 osób, co oznacza spadek zachorowań mimo większej ilości wykonanych testów.

Tym razem w raporcie na czele niechlubnego zestawienia znalazła się Małopolska z 685 potwierdzonymi przypadkami zakażenia. Minionej doby zmarły 32 osoby z Covid-19. Tym samym, liczba ofiar śmiertelnych w kraju przekroczyła 3 tys.

Dobre wieści są takie, że mamy również 80 302 ozdrowieńców.

Przypomnijmy: od soboty w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Kiedy lekarz może zlecić wykonanie testu na koronawirusa?

W miniony piątek weszło w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia, z którego wynika, że pacjent nie musi mieć czterech objawów jednocześnie (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku), żeby lekarz zlecił badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie z nowymi przepisami, lekarz może zlecić badanie, gdy stwierdzi, że są ku temu podstawy.

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 przez pacjenta, lekarz może skierować go do odbycia izolacji w warunkach domowych lub do szpitala, gdy jest konieczność hospitalizacji.

Test online na koronawirusa

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś zakażony koronawirusem, możesz sprawdzić to sam w oparciu o krótki wywiad elektroniczny. Chodzi o specjalną aplikację, dostępną na stronie Ministerstwa Zdrowia, dzięki której przekonasz się, czy masz podstawy do obaw i powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Sprawdź, czy Twoje objawy mogą oznaczać zakażenie koronawirusem.

Po wypełnieniu krótkiej ankiety otrzymasz nie tylko wstępną ocenę swojego stanu zdrowia, ale i rekomendacje dalszych działań. Jednocześnie resort zdrowia podkreśla, że aplikacja nie jest poradą, konsultacją ani diagnozą lekarską.

Jak informuje MZ, wywiad i jego wyniki są w całości oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Jednak wyłącznie lekarz i wykonany test mogą ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć chorobę!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij