×

Co to jest test czerwonej kropki? Powie matce wiele na temat jej dziecka

Co to jest test czerwonej kropki? Na czym polega eksperyment określający samoświadomość dziecka, która jest podstawą do zrozumienia przez nie własnych potrzeb? Mama psycholog wyjaśnia.

„Zabawy rozwojowej mamy”

Patrycja Gierałtowska jest mamą niespełna 15-miesięcznej Misi i 2-miesięcznego Marcelka. Ukończyła studia na kierunku psychologia i kilka kursów, w tym TUS (trening umiejętności społecznych). Pasjonuje się rozwojem dziecka na każdej płaszczyźnie.

Jej profil na Instagramie o nazwie „zabawy rozwojowej mamy” śledzi prawie 30 tys. internautów. Pani Patrycja założyła go, by wspierać przyszłe mamy i pomóc im świadomie wpływać na rozwój swoich dzieci.

Mama psycholog publikuje treści o tematyce psychologicznej i rozwojowej. Poleca również zabawki, jakie warto wybrać oraz zabawy, jakie można przygotować, aby wpływać na konkretne zdolności maluszka.

Samoświadomość dziecka. Jak sprawdzić, czy ją posiada?

W jednym z ostatnich wpisów instagramerka, poruszyła temat samoświadomości dziecka.

Samoświadomość

Czyli wiedza o tym, że jestem niezależną jednostką, która pragnie jak najbardziej decydować o sobie sama.

Samoświadomość ma też bardzo duże powiązania z odpieluchowaniem! To ona jest podstawą, do zrozumienia własnych potrzeb malucha

– zaczęła pani Patrycja, a następnie opisała swoje doświadczenia na podstawie obserwacji Misi.

Mama psycholog postanowiła bowiem wykonać tzw. test czerwonej kropki na swojej córeczce. Przyznała, że wykonywała go dwa razy, aby wynik był miarodajny.

Za 1 użyłam jogurtu i problem był taki, że Misia dotknęła nosa, ale myślę że dlatego że czuła że chwile wcześniej coś tam nałożyłam. Nie było to dla mnie miarodajne. Postanowiłam powtórzyć to na drugi dzień.

Drugiego dnia jadłyśmy spaghetti. Była cała brudna (jak wszystko inne na zdjęciu ?), co postanowiłam szybko wykorzystać. Udawałam, że ją myję chusteczką, a w międzyczasie zrobiłam jej sosem kropkę na nosie. Po jakimś czasie postawiłam przed nią lusterko. Misia zobaczyła odbicie, po czym dotknęła swojego noska. Tym razem nie miałam już wątpliwości. W założeniu jest na to o 2 miesiące za mała, jednakże tak właśnie jest z widełkami – dotknięcie nosa będzie w normie za równo u malucha 16 msc, jak i dopiero 20.

Test czerwonej kropki – co to jest?

Ale skąd się w ogóle wziął ten test i co ma nam pokazywać? Pani Patrycja spieszy z wyjaśnieniami. Jak dowiadujemy się z jej wpisu na Instagramie, wszystko zaczęło się od eksperymentu określającego samoświadomość dziecka, tzw. testu czerwonej kropki, którą malowano dzieciom na nosie (czasami na czole). Przeprowadzili go w 1979 r. M. Lewis i J. Brooks-Gunn.

Roczne dzieci patrzyły zainteresowane na swoje odbicie w lustrze, a 15-miesięczne dzieci dotykały kropki na nosie, ale swojego odbicia w lustrze, natomiast dzieci 18-miesięczne patrząc w lustro dotykały własnego noska

– opisuje „rozwojowa mama”.

Test szklanki” uratował życie jej córki. To niezawodny sposób wielu innych matek!

Źródła: www.instagram.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować