×

Tarcza antykryzysowa 2.0! Tak państwo chce pomóc rodakom w czasach pandemii

Tarcza antykryzysowa za 11 miliardów złotych! We wtorek, tj. 7 kwietnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber przedstawili szumnie zapowiadaną tarczę antykryzysową 2.0. Realizacja nowych założeń będzie sporo kosztować budżet państwa. Na co pójdą te pieniądze?

Tarcza antykryzysowa – wersja rozszerzona

Podczas, gdy niektóre państwa europejskie, jak Czechy, Austria czy Dania poważnie rozważają poluzowanie obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa, polski rząd nadal jest zdecydowany trzymać ludzi w domach. Jeśli premier Mateusz Morawiecki ma rację, prorokując szczyt zachorowań na przełom maja i czerwca, to czekają nas ciężkie chwile.

Wiele firm tego nie przetrwa, a tysiące pracowników zostanie na lodzie. Rząd próbuje gasić kryzys za pomocą tzw. tarczy antykryzysowej. Jednak opinie na temat pierwszego projektu dalekie były od entuzjazmu. W tej sytuacji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła tak zwaną tarczę antykryzysową 2.0, wzbogaconą o o dodatkowe zabezpieczenia. Jej koszt został wyceniony na 11 miliardów złotych.

Założenia tarczy 2.0

Jak uspokajała minister Emilewicz na konferencji prasowej, nikomu bieda nie zajrzy w oczy, nawet jeśli straci pracę. Tarcza antykryzysowa 2.0 obiecuje:

  • trzymiesięczne „wakacje składkowe” zostały rozszerzone na firmy zatrudniające mniej niż 49 pracowników,
  • wsparciem finansowym na okres trzech miesięcy zostali, obok pracowników etatowych, objęte osoby na umowach cywilnoprawnych,
  • rolnicy objęci kwarantanną otrzymają zasiłki w wysokości połowy najniższej pensji krajowej,
  • środki wypłacane z tarczy zostaną objęte zabezpieczeniem przed egzekucją komorniczą,
  • wsparcie dla szkół w zakresie nauki zdalnej,
  • uproszczenie działania usług pocztowych,
  • wsparcie e-usług w służbie zdrowia,
  • nielimitowany Internet w ramach dostępu do stron rządowych i przyspieszenie realizacji Funduszu Szerokopasmowego.

Emilewicz zaznaczyła również, że trwają prace nad kolejnymi rozszerzeniami tarczy antykryzysowej. Mogą być związane m.in. z pomocą dla firm założonymi po 1 marca, a nie jak do tej pory – do 1 lutego.

Źródła: twitter.com, businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować