×

Tajemnicze znaki na leśnych drzewach. Co one właściwie oznaczają?

Tajemnicze znaki na leśnych drzewach – spotkaliście kiedyś jakieś, spacerując po lesie? Jesteśmy pewni, że tak, ale prawdopodobnie niewielu z Was wie, co dokładnie oznaczają poszczególne kolorowe literki lub symbole namalowane na pniach. Kilka dni temu pracownicy Lasów Państwowych uchylili rąbka tajemnicy. Na swoim Facebooku zdradzili, co kryje się za tymi tajemniczymi znakami.

Tajemnicze znaki na leśnych drzewach

Kiedy spacerujemy po lesie, często możemy natknąć się na rozmaite oznaczenia znajdujące się na pniach drzew. Część z nich informuje o tym, że dane drzewo jest przeznaczone do wycinki. Oczywiście nie bez przyczyny – zazwyczaj ze względów sanitarnych, pielęgnacyjnych lub dlatego, że stwarza jakieś zagrożenie.

Przypomnijmy, że wówczas leśnicy malują na korze kropkę lub też ukośną kreskę. Jednak kiedy dostrzeżecie wśród tych symboli też literki, to tu sytuacja jest o wiele bardziej złożona. Jesteście ciekawi?

Tajemnicze „E” na pniach drzew

Kilka dni temu leśnicy Lasów Państwowych postanowili zdradzić znaczenie jednego z ich oznaczeń. Chodziło o dość często spotykaną w lasach literkę „E”. Okazuje się, że drzewa, które zostają nią oznaczone są bardzo cenne. Są one biocenotyczne, czyli spełniają normy produkcyjne. Pozostawia się je w celu zwiększenia różnorodności biologicznej danego lasu. Poniżej przytaczamy dokładne wyjaśnienie leśników:

Różne oznaczenia możecie spotkać w lesie na drzewach.? Jednym z nich jest litera „E”. Literą „E” (wielkości około 20 cm) zaznaczamy drzewa biocenotyczne, czyli m.in. drzewa:

?dziuplaste,
?z gniazdami ptaków, o średnicy gniazd powyżej 25 cm,
?o nietypowym pokroju,
?z nietypowymi formami morfologicznymi np. szyszek, kory, gałęzi,
?wyraźnie wyróżniające się wiekiem lub rozmiarami w stosunku do innych drzew na tym terenie,
?żywe i martwe, miejscowo spróchniałe (ze zgnilizną) oraz drzewa z owocnikami grzybów (hubami),
?rodzimych gatunków biocenotycznych: naturalnie występujące lub wprowadzone, poprawiające bazę żerową zwierzyny, nektarodajne, urozmaicające krajobraz, takie jak jabłoń, grusza, czereśnia, śliwa ałycza i inne,
?będące siedliskiem chronionych gatunków grzybów, roślin i zwierząt,
?stanowiące pamiątkę kultury leśnej.

Drzewa takie pozostawia się w celu zwiększenia różnorodności biologicznej. Stanowią siedlisko dla wielu organizmów wpływających na trwałość lasu. Pozostaną one na powierzchni do ich biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

Widzieliście o tym, czy raczej Was leśnicy zaskoczyli?

Źródła: www.facebook.com, www.o2.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Pixabay

Może Cię zainteresować