×

Tajemnicze znaki na klatkach schodowych. Oznaczają niebezpieczeństwo!

Złodzieje od setek lat wymyślają nowe sposoby na oznaczanie miejsc, które warto okraść.Tajemnicze symbole na klatkach schodowych są jednym z takich taktyk.

Złodziejskie sztuczki

Odkąd człowiek zaczął „gromadzić dobra”, znaleźli się tacy, którzy chcieli mu „pomóc w ich pozbyciu się”. Złodziejski fach znany jest także z tego, że potrafi wykorzystywać specjalne kody, aby przekazywać informacje. Wszystko, aby zarobić, bo złodziei w stylu Robin Hooda (zabrać bogatym i oddać biednym) można znaleźć głównie na kartach książek.

W Polsce od lat słyszymy także o wszelkich oszustach, którzy najczęściej żerują na nieświadomych emerytach. Mieliśmy metody na wnuczka, błaganie o pomoc dla najbliższej osoby z otoczenia ofiary etc. Jednakże teraz złodzieje wymyślili kolejny sposób na okradanie mieszkań.

Tajemnicze symbole na klatkach schodowych

Złodzieje wchodzą do bloków i oznaczają mieszkania, które warto byłoby okraść. Taki „zwiadowca bądź zwiadowcy” sprawdzają także, czy właściciel jest w domu. Po znalezieniu dogodnego miejsca kradzieży odpowiednio je znakują.

Przekreślone kółka, „przewrócone ósemki”, krzyżyki to znaki, które coraz częściej pojawiają się na klatkach schodowych.

Tajemnicze symbole na klatkach schodowych

Tajemnicze symbole na klatkach schodowych

Do podobnych występków dochodziło już na terenie innych państw, m.in. Wielkiej Brytanii, czy Szkocji. Funkcjonariusze ze szkockiego Lanarkshire opublikowali nawet „złodziejski słownik”. Co oznaczają symbole?

W lewej kolumnie od góry:

  • dom zabezpieczony alarmem;
  • wcześniej zrabowany;
  • dobry cel;
  • bezbronni mieszkańcy.

W prawej kolumnie od góry:

  • chroniony przez OCC (ang. – wydział ścigania przestępczości zorganizowanej);
  • nie wart rabunku;
  • zbyt ryzykowny;
  • bogaci mieszkańcy.

Warto sprawdzić, czy obok waszego mieszkania nie pojawiły się tajemnicze znaki. Jeśli tak, to lepiej poinformujcie o tym policję.

Źródła: warszawawpigulce.pl, www.tvp.info

Może Cię zainteresować