×

Tajemnicze paski dostrzeżone nad Rosją przez satelitę. NASA jest zdumiona

NASA opublikowała nowe zdjęcia satelitarne, na których widzimy tajemnicze paski nad Rosją. Naukowcy mają kilka teorii związanych z tym zjawiskiem.

Tajemnicze paski nad Rosją

Dziwny krajobraz został zaobserwowany w zimnych arktycznych głębinach Syberii w Rosji, w pobliżu rzeki Markha. To tam ziemia marszczy się w taki sposób, dla którego naukowcy do tej pory nie mają jednoznacznego wyjaśnienia.

Tajemnicze zjawisko widoczne jest na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez Landsat 8. Ten sam satelita dostarczył obrazy, które pozwoliły na uzyskanie większych szczegółów w mapach satelitarnych Google.

Obrazy przedstawiają zmarszczki na lądzie po obu stronach rzeki Markha, z naprzemiennymi jasnymi i ciemnymi paskami. To właśnie one nadają mu jakość podobną do złudzenia optycznego. Paski te widać zawsze niezależnie od pory roku. Jednak najlepszy efekt jest zimą, kiedy to panuje największy kontrast i całość robi się najbardziej wyrazista.

Agencja kosmiczna nie jest do końca pewna, co powoduje wzorzec na syberyjskim gruncie.

Naukowcy mają teorie

Jedno wyjaśnienie zaproponowane przez agencję kosmiczną było związane z niskimi temperaturami w regionie. Przez 90% roku płaskowyż środkowo-syberyjski pokryty jest wieczną zmarzliną, która czasami topnieje na krótkie okresy.

Jak donoszą naukowcy w badaniu opublikowanym w styczniu 2003 roku w czasopiśmie Science, płaty ziemi przez ciągłe zamrażanie, rozmrażanie i ponownie zamrażanie, przybierają dziwne okrągłe lub prążkowane wzory. Efekt ten występuje, gdy gleby i kamienie w naturalny sposób sortują się podczas cyklu zamrażania i rozmrażania.

Jednak inne przykłady tego zjawiska (takie jak kamienne kręgi Svalbardu w Norwegii) mają zwykle znacznie mniejszą skalę niż paski widoczne na Syberii.

Innym wyjaśnieniem, które podejmuje agencja, jest erozja powierzchni. Geolog Thomas Crafford, geolog z US Geological Survey uważa, że pasy przypominają wzór w skale osadowej zwanej w geologii „ciastem warstwowym”. Zjawisko to ma miejsce, gdy topniejący śnieg lub deszcz spływa w dół, odpryskując i spłukując kawałki skał osadowych w stosy. Powstałe w ten sposób płyty osadu przypominają plastry ciasta warstwowego.

Według NASA, wyjaśnienie to wydaje się najbardziej pasować. Ale dopóki nie będzie można zbadać tego regionu z bliska, pozostanie on kolejną z tych typowo syberyjskich osobliwości.

Źródła: earthobservatory.nasa.gov, www.firstpost.com, www.livescience.com
Fotografie: NASA Earth Observatory (miniatura wpisu), NASA Earth Observatory

Może Cię zainteresować