×

Tajemnicza śmierć Polaka w Meksyku. „Nie ma związku z handlem organami”

Tajemnicza śmierć Polaka w Meksyku została wyjaśniona. Mężczyzna, którego ciało znaleziono przed dwoma tygodniami w mieszkaniu w Metepec, pochodził z Marcinkowic k. Tarnowa (województwo małopolskie). Meksykańskie media podały wyniki śledztwa dotyczącego nagłego zgonu 20-latka.

Zagraniczna delegacja

20-letni Grzegorz M. z Marcinkowic pracował dla firmy, której siedziba mieści się w Bochni. Jednym z jego obowiązków był udział w zagranicznych wyjazdach do krajów europejskich. W połowie lutego, przypadła mu zaś możliwość uczestnictwa w delegacji do Meksyku.

Niestety już pierwszego dnia pobytu za granicą doszło do strasznego wypadku. Zgodnie z ustaleniami krakowskiej prokuratury pomiędzy 13 i 14 lutego w jednym z mieszkań w Metepec, odkryto zwłoki Grzegorza M. Tuż obok ciała mężczyzny znajdował się jego kolega, który wciąż jeszcze żył. Poszkodowanego przewieziono do szpitala, gdzie wciąż przebywa. Jest w śpiączce. W sieci szybko pojawiły się pogłoski o tym, że Polacy padli ofiarą złodziei narządów.

Meksykański portal animalpolitico.com poinformował, że w opinii śledczych Grzegorz M. oraz jego znajomy zatruli się tlenkiem węgla. Co więcej, pomimo faktu, że drugi Polak wciąż przebywa w śpiączce, meksykańscy lekarze uważają, że wkrótce jego stan się polepszy i będzie mógł wrócić do Polski.

Tajemnicza śmierć Polaka w Meksyku

Meksykańska prokuratura w specjalnym oświadczeniu napisała, że nic nie wskazuje na to, aby Polacy padli ofiarą handlarzy organami (jak to wcześniej nieoficjalnie donosił portal Onet.pl).

Wykluczamy, by młody człowiek z Polski stracił życie w wyniku ingerencji osób trzecich. Na jego ciele nie było żadnych śladów przemocy, czy pobicia. (…) Jego śmierć nie ma też związku z handlem organami, o czym donosiły media.

Prokuratura meksykańska zapewniła, że w dalszym ciągu pozostaje w stałym kontakcie z władzami polskimi. 25 lutego Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie wydał następujące oświadczenie:

W dniu 25 lutego 2021 roku decyzją Prokuratury Regionalnej w Krakowie zostały przekazane do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie materiały w sprawie śmiertelnego wypadku w trakcie delegacji służbowej, do którego to zdarzenia doszło na terenie Meksyku w dniu 13 do 14 lutego 2021 roku. Sprawa została zarejestrowana w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Dotychczas postępowanie prowadzone było pod kątem zaistnienia przestępstwa z art. 220 §1 kk i 155 kk w zw. z art. 11 § 1 kk, ale nie wyklucza to przyjęcie innej kwalifikacji prawnej czynu, będącej wynikiem ustalanego przebiegu zdarzeń. W tym samym dniu po otrzymaniu materiałów prokuratorzy rozpoczęli wykonywanie intensywnych czynności służbowych w tej sprawie.

Na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro to właśnie krakowska prokuratura będzie się zajmować dalszym wyjaśnianiem okoliczności śmierci Grzegorza M.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować