×

Tadeusz Rydzyk: zakonnik czy biznesmen? Redemptorysta ma sporo tajemnic

Ubóstwo, skromność, posłuszeństwo… czy te określenia komuś przywodzą na myśl ojca Tadeusza Rydzyka? Raczej nie. Nie jest tajemnicą, że znany założyciel katolickich mediów od lat świetnie radzi sobie w interesach. Jakie jeszcze tajemnice Rydzyka ujrzały światło dzienne?

Tajemnice Rydzyka

Są wśród Polaków tacy ludzie, którzy postrzegają go jako wzór wszelkich cnót. I tacy, którzy uważają go za symbol zła, które dzieje się w polskim Kościele. O kim mowa? Tak skrajne emocje od wielu lat wzbudza ojciec Tadeusz Rydzyk.

Od wielu miesięcy jest o nim głośno ze względu na bliskie relacje z partią rządzącą. Ale już wcześniej wokół postawy duchownego zrodziło się wiele kontrowersji. Ksiądz czy polityk? Zakonnik czy biznesmen? Patrząc na ojca Rydzyka można dojść do wniosku, że da się to wszystko połączyć i tak funkcjonować przez wiele lat.

Intratne biznesy w Kanadzie

Thomas Lukaszuk to Kanadyjczyk o polskich korzeniach. W ubiegłym roku zrobiło się głośno o petycji, pod którą Lukaszuk zebrał podpisy ponad 200 tys. Polaków. Chodziło o formę sprzeciwu wobec politycznej działalności duchownego z Torunia.

Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim.

– czytamy w petycji.

Lukaszuk wysłał petycję bezpośrednio do papieża Franciszka. Co z tego wynika? Na razie właściwie nic konkretnego. Ojciec Rydzyk robi swoje i tak jak wcześniej nie przejmuje się zbytnio krytyką.

Ale i Lukaszuk robi swoje i nie ma zamiaru odpuszczać. W rozmowie z Onetem mówił o intratnych biznesach, które Rydzyk ma prowadzić w Kanadzie:

Zaskoczyło mnie, że w Kanadzie duchowny może założyć podmioty gospodarcze, które zajmują się zbieraniem pieniędzy. Przecież Kościół zbiera tu pieniądze bezpośrednio, np. na tacę lub poprzez specjalne przedsięwzięcia. A żeby jeszcze zakonnik był we władzach tego typu organizacji pozakościelnej? Tutaj to raczej nietypowe, zwłaszcza jeśli chodzi o księży z obcych krajów

– tłumaczy Lukaszuk.

Czy Tadeusz Rydzyk jest księdzem?

Mężczyzna wyraża wątpliwości wielu Polaków. Ale są i tacy, którzy cenią ojca Tadeusza Rydzyka i jego działalność. Czy da się to jakoś pogodzić? Raczej nie, ale za to ojcu Rydzykowi trzeba przyznać, że w mistrzowski sposób łączy życie zakonne z pomnażaniem majątku i budowaniem swojej pozycji.

Rydzyk jest księdzem kościoła katolickiego, wywodzi się ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Co ciekawe, redemptoryści z założenia mają nieść pomoc religijną ludziom ubogim duchowo i materialnie. Kontrowersyjny duchowny przekonuje, że właśnie to robi dzięki działalności Radia Maryja czy Telewizji Trwam.

A co z życiem w czystości, ubóstwie, skromności i posłuszeństwie? Jako ksiądz ojciec Rydzyk podlega papieżowi, choć czasami można odnieść inne wrażenie.

Mimo wielu wątpliwości, dotyczących etyki pracy duchownego, Rydzyk niewiele sobie robi z działań takich jak zbieranie podpisów pod wspomnianą petycją. Nie ukrywa swoich powiązań z rządem, nie stroni od kontrowersyjnych zachowań i skandalicznych wypowiedzi, jak ta z 29. urodzin Radia Maryja.

To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? (…) Media to zrobiły. Nie dajmy się katolicy! Że na jakiegoś księdza zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią, i wszyscy się potem trzęsą. Udowodnij, udowodnij winę! A nie ja mam udowadniać, że nie jestem wielbłądem.

– mówił kapłan, stając w obronie biskupa Edwarda Janiaka.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij